Švajčiarsko je známe ako krajina vrchov, čokolády a kvalitného vína – je toho však omnoho viac, čo robí túto krajinu neobyčajnou. Jednou z týchto vecí sú aj ich zákony. Prečítajte si 10 najzaujímavejších zákonov a faktov o Švajčiarsku.

1. Nemôžete dieťaťu skaziť život tým, že mu dáte divné meno

baby photo
cherylholt / Pixabay

Švajčiari dbajú o budúcnosť detí, preto aj mená musia schváliť úrady. To znamená, že svojmu malému bábätku nemôžete dať meno ako Prada alebo Kanye.

2. Po 22:00 nemôžete postojačky močiť na verejnosti

peeing photo
Zorro4 / Pixabay

Toto pravidlo sa vzťahuje na pánov. Táto aktivita asi vyvoláva príliš veľa hluku a ľudia kvôli tomu nemôžu spať, takže, páni, posaďte sa.

3. Po 22:00 nemôžete ani spláchnuť toaletu

flushing toilet photo
HaticeEROL / Pixabay

Majú v tom prsty prenajímatelia bytov, ktorí si môžu určovať vlastné pravidlá. Neskončili by ste kvôli porušeniu vo väzení, poriadne by ste si však od ostatných vypočuli.

4. Počas lyžovania nesmiete recitovať poéziu

The Culture Trip

Je to síce zakázané, no nás skôr zaujíma, kto dohliada na neporušenie tohto pravidla? A kto by to vôbec robil?

5. Celé obyvateľstvo krajiny by sa zmestilo do atómových úkrytov, ktoré tam majú

The Culture Trip

Ak by vypukla nukleárna vojna, Švajčiarsko je tým najlepším miestom, kde by ste v tom čase mohli byť. Krajina je pre takýto prípad skvele pripravená – dokáže ukryť všetkých svojich obyvateľov. Dokonca sa odporúča, aby mala každá domácnosť svoj vlastný atómový úkryt.

6. Zvieratá vo Švajčiarsku majú práva

Trafalgar

Švajčiarsko miluje zvieratá, preto existuje niekoľko práv, ktorými ich chráni. Psy majú povolený vstup do reštaurácií a môžu v nich aj jesť. Existuje dokonca zákon, ktorý hovorí, že zviera by malo mať nejakého partnera. Takže ak niekomu zomrie jedno morské prasiatko, mal by zaobstarať nové, aby to druhé nebolo samé.

7. Naozaj milujú čokoládu

swiss chocolate photo
Horwin / Pixabay

Švajčiarsko je známe kvalitnou čokoládou, vedeli ste však, koľko jej zjedia? Sú najväčším konzumentom čokolády – za rok 2018 zjedol jeden človek v priemere až 10,3 kg.

8. Švajčiari žijú dlhšie

people photo
StockSnap / Pixabay

Švajčiarsko je druhou najlepšou krajinou, čo sa dĺžky života obyvateľstva týka (prvou je Japonsko). V priemere sa tu ľudia dožijú 83 rokov, ženy dokonca o 2 viac.

9. Majú palmy

palms photo
Photo by incidencematrix

Toto je informácia, ktorú by ste nečakali, keďže je to krajina známa zasneženými Alpami. Majú však perfektnú geografickú polohu, čo zaručuje rozmanitosť flóry – vďaka tomu tu môžu rásť aj palmy.

10. Pijú veľa vína

swiss wine photo
Photo by wuestenigel

Možno práve to je dôvod, prečo žijú dlho. Doslova ho milujú, vyrábajú milión hektolitrov ročne a sú štvrtou krajinou, čo sa jeho konzumácie týka. Za rok 2018 skonzumoval v priemere jeden človek 36 litrov vína.

Zdroj 1, Zdroj 2

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.