To, že švajčiarske mesto chce ponúknuť ľuďom bez domova cestovný lístok zadarmo do akejkoľvek európskej krajiny by sa mohlo zdať ako šľachetné gesto, no treba dodať aj dôvod prečo tak robia. Bazilej sa týmto spôsobom pokúša zbaviť bezdomovcov a tým aj zodpovednosti.

Bazilej sa nachádza na severozápade Švajčiarska a je tretím najväčším mestom v krajine s viac ako 170 000 obyvateľmi. Je známy svojou umeleckou scénou, trhmi aj historickou architektúrou, ale zdá sa, že problematiku bezdomovectva sa tamojším úradom riešiť príliš nechce. Plán ponúknuť im jednosmerný lístok kamkoľvek sa teda javí ako naozaj veľmi necitlivý.

Foto od Pixabay

Stačí, ak človek bez domova podpíše zmluvu, v ktorej sa uvádza, že sa do Švajčiarska určitý čas nevráti. Toprak Yergu, hovorca bazilejského ministerstva spravodlivosti sa nechal počuť, že ak prichytia pri porušovaní zmluvy tých, ktorí ju podpísali, tak im hrozí deportácia z krajiny.

Doteraz sa už našlo 31 ľudí, ktorí s týmto súhlasili a lístky zadarmo využili. Išlo o 7 ľudí z Belgicka, 7 z Nemecka, 2 z Talianska a 14 z Rumunska. Bazilej nie je prvým mestom, ktoré prišlo s takýmto riešením bezdomovectva. Podobné ponuky sa objavili už aj po minulé roky v Spojenom kráľovstve.

train photo
Foto od cocoparisienne

Údaje navyše ukazujú, že od roku 2015 bolo vo Walese a Anglicku využitých až 6 810 cestovných lístkov zadarmo ľuďmi bez domova. Cieľom tejto politiky bolo podľa kompetentných povzbudiť bezdomovcov k tomu, aby sa vrátili do miest, v ktorých majú svojich rodinných príslušníkov, aby sa o nich starali. Miestne orgány bránia túto politiku s tým, že je to dobrovoľné a lístky boli dobre akceptované.

Na druhej strane sa však ozývali hlasy konkrétnych ľudí, že im boli ponúknuté lístky do takých miest, kde nikdy predtým neboli a nik im ani nedal na výber. Tieto snahy označili niektorí ľudia ako takzvané „čistenie ulíc“ a zbavenie sa zodpovednosti.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.