Niektorým sa tento zákaz môže zdať diskriminačný, no nejde o prvú krajinu, ktorá sa takto rozhodla. Švajčiarsko zakáže nosiť moslimským ženám na verejnosti burku po vzore Francúzska, Belgicka a Rakúska. Kvôli tejto otázke sa uskutočnilo v krajine referendum, kde za návrh hlasovalo 51% ľudí.

Foto od Pixabay

Výsledky referenda sa prenesú do formy zákona, ktorým sa zakáže ľuďom vo Švajčiarsku mať úplne zakrytú tvár. Môžu si ju zahaľovať iba doma alebo niekde v súkromných priestoroch. Aké by to však bolo pravidlo, ak by nemalo aj svoje výnimky. A tie spočívajú v tom, že burku budú môcť mať ženy na sebe na pietnych miestach či počas ich pôvodných zvykov.

Výnimky samozrejme platia aj pre pokrývky tváre, ktoré sa nosia za účelom ochrany vlastného zdravia a bezpečia. Je teda logické, že pokrývky tváre v podobe rúška či šatky sú ďalej povolené. Tomuto zákazu vyjadrila plnú podporu hlavne švajčiarska pravicová a populistická strana s názvom Švajčiarska ľudová strana. Jej členovia sa vyjadrili, že chcú týmto zastaviť islamský radikalizmus.

Foto od Pixabay

Na druhej strane však stojí švajčiarsky parlament aj sedemčlenná výkonná rada, ktorá je vlastne federálnou vládou krajiny. Argumentujú to najmä tým, že tieto pokrývky hlavy a tváre sú len takzvaným okrajovým fenoménom islamu. Zároveň navrhli alternatívu a to takú, že zahalené ženy by boli povinné odhaliť si tvár pri potvrdzovaní vlastnej identity na úradoch a podobne.  

Ešte na záver jedna zaujímavosť ohľadom moslimov vo Švajčiarsku – tvoria približne 5% švajčiarskej populácie, teda je ich 390 000 a samotná krajina má 8,6 milióna obyvateľov.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.