Z Konga prišla výborná správa. Úspešne sa im darí zvyšovať populáciu kriticky ohrozenému druhu gorily a nielen to. Konžská republika práve vytvorila svoj piaty národný park, v ktorom žije špeciálny druh kriticky ohrozených druh goríl. Očakáva sa, že na tomto chránenom území budú v bezpečí aj ďalšie druhy divej zveri. Táto plocha má rozlohu 500 000 hektárov a jej najnovší národný park Ogooué-Leketi má značný význam v súvislosti s ochranou a ich nádejným rozmnožovaním.

mountain gorilla fotografia
Foto od Rod Waddington

Park ponúka niektoré z najväčších biodiverzít v Kongu a je domovom mandrilov, lesných slonov, lesných byvolov, goríl, orangutanov a tiež rôznorodých druhov rastlín.

V roku 1978 bola gorila horská zaradená do zoznamu „kriticky ohrozených“, čiže s najvyššou úrovňou ohrozenia. A to najmä v dôsledku nezákonného pytliactva v okolí Rwandy. Komunita týchto goríl dosiahla v minulosti počet iba 240, pričom ochrancovia a vedci predpovedali, že tento druh zanikne už v roku 2000. Avšak, vďaka rozsiahlym ochranným opatreniam, ktoré boli prijaté na zachovanie biotopu, ich populácia nedávno vzrástla na 600, čo viedlo k preradenia týchto goríl zo zoznamu „kriticky ohrozených“ na zoznam“ohrozené“.

„Sme hrdí na to, že sme súčasťou tohto medzinárodného úsilia zachrániť zostávajúce gorily horské na svete,“ povedal Felix Ndagijimana, riaditeľ Rwandských programov fondu Fossey a Karisoke Research Centre. „Je to skvelý príklad spolupráce medzi vládami, ochranárskymi organizáciami aj miestnymi komunitami. Naďalej sme odhodlaní podporovať úsilie rwandskej vlády chrániť biologické dedičstvo,“ dodal.

Úspech záchrannej akcie týchto goríl je typickým príkladom toho, aký to môže mať výsledok, keď sa prijmú správne opatrenia na ochranu životov ohrozených a kriticky ohrozených druhov. Tento nový park v Kongu môže byť základom pre podobné príbehy a obnovenie rôznych ohrozených zvierat, čo je výbornou správou pre budúcnosť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.