Všetci tí, ktorí žili v 40. až 80. rokoch si určite pamätajú, že sa mlieko v tej dobe kupovalo čerstvé a výlučne v sklenených fľašiach, ktoré sa následne využívali opätovne. Takéto časy sú však už dávno preč, čo spôsobilo aj narastajúce množstvo plastového odpadu. No dobrá správa je, že tento systém sa v skutočnosti vracia späť, zatiaľ v Amerike a Francúzsku.

milkman fotografia
Foto od IISG

Spoločnosť Loop začala už minulý rok v Paríži a v New Yorku s podobným systémom dodávania potravín. Fungujú spôsobom, že mlieko a iné potraviny dodávajú v sklenených alebo iných ekologických nádobách, ktoré sa po vyprázdnení vyčistia a znova sa použijú. Zameriavajú sa však aj na drogériu. Spoločnosť sa momentálne snaží rozšíriť na celý stredoatlantický región USA. Dobrou správou je, že táto spoločnosť sa už čoskoro dostane aj do Spojeného kráľovstva. Najnovšie oznámila spoločnosť plány expandovať do Kanady, Nemecka a Japonska.

Loop sa spojili s niektorými z najväčších gigantov spotrebiteľského priemyslu a vytvoril ekologické verzie stoviek populárnych produktov od značiek ako Tropicana, Hellmann’s, Tide a Clorox, Dove, Pantene, L’Oreal, Ariel, Gillette, Pampers a iné. Na otázku o uhlíkovej stope pri preprave produktov po celej krajine a následnom odoslaní nádob späť na umývanie a doplnenie, zakladateľ Loopu vysvetlil, že ak spočítate všetko znečistenie s tým spojené, tak uhlíková stopa je aj tak nižšia o polovicu. Navyše, zbavíme sa tak množstva nebezpečných plastov.

Keďže sa dnes stále viac osvedčujú ako prepravný prostriedok drony, tak takéto dodávky môžu byť do budúcna ešte oveľa lacnejšie a ekologickejšie. Je však potrebné, aby sa drony rozšírili do viacerých miest. Už aj spoločnosti ako DHL, UPS, Amazon, Google či Domino zavádzajú dopravu dronmi. Je možné, že v priebehu nasledujúcich desiatich rokov budú vďaka spoločnostiam ako Loop vzkriesené všetky výhody priateľského susedstva a zabezpečia tak aspoň o niečo zdravšiu planétu pre všetkých.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.