Keňa je domovom posledných troch nosorožcov bielych na celom svete. Tieto tri nosorožce zostávajú celý čas pod dohľadom a s ťažko ozbrojenej stráže, ktorá dohliadaja na to, aby ich nevyhubili pytliaci, a to všetko len 196 kilometrov od hlavného mesta Kene.

Foto: twitter.com
Foto: twitter.com

Nosorožce sú tri, samec pomenovaný Sudan má 43 rokov, a samice Najin, ktorá má 27 a jej mláďa, ktoré má 13 rokov. Toto sú posledné tri nosorožce biele na celom svete. Viac ich už nie je ani v rezerváciách, zoo alebo kdekoľvek inde. Samec Sudan je už príliš starý, pokusy s rozmnožovaním vyšli ako neúspešné. Keďže bez samca to nejde, reprodukcia nosorožcov bielych je nemožná. V skutočnosti sme svedkovia vyhynutia tohto druhu.

Foto:tylerdanielblack.wordpress.com
Foto:tylerdanielblack.wordpress.com
Foto: .theplaidzebra.com
Foto: .theplaidzebra.com

 

Podľa správy OSN 2014 a Interpolu, okolo 1300 nosorožcov bielych bolo v Afrike zabitých nelegálne, a to len minulý rok. Okrem toho, 20 až 25 tisíc slonov je každoročne v Afrike vyvraždených. V tejto súvislosti, pre celý africký kontinent vypracovali ucelenú akciu o boji proti pytliactvu. Aby sa ukončil obchod so slonovinou, Keňa uložila prísnejšie tresty pre lov divokej zvery, či obchodovania s predmetmi z divokých zvierat. Okrem toho, že tieto opatrenia majú vyriešiť problém s pytliactvom, majú zlepšiť aj ekonomiku krajiny, ktorá je udržateľná len na základe cestovného ruchu.

Foto:duckofminerva.com
Foto:duckofminerva.com

 

Foto:nwexaminer.com
Foto:nwexaminer.com

Anti-pytliacke opatrenia však nevedia problém úplne vyriešiť. Problémom je dopyt po slonovine a rohoch nosorožcov v Ázii. Odborníci tvrdia, že dopyt začne klesať v priebehu jedného až piatich rokov. Medzitým, chce krajina spáliť 120 ton slonoviny v Národnom parku v Nairobi a odradiť tak od pytliactva a nelegálneho obchodu. Keňa zakázala obchod so slonovinou pred 25 rokmi.

 

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

2 KOMENTÁRE

  1. To mi nejako nesedí. Píšu, že za minulý rok bolo zabitých 1.300 nosorožcov bielych. Citácia:“Podľa správy OSN 2014 a Interpolu, okolo 1300 nosorožcov bielych bolo v Afrike zabitých nelegálne, a to len minulý rok.“ A naraz sú len 3 kusy z toho 2 v ZOO??? To doteraz sedeli na zadkoch a kašlali na to- veď z toho majú úplatky všetci, od miestnych politikov, policajtov, sprievodcov, ochranárov? Kde boli so samopalmi minulý rok??? Prečo nestrážili tých 1.300 kusov? Čo teraz šaškujú a fotia sa pri jednom prestárlom samcovi a robia smutné divadielko??? Niečo tu nesadí a niečo v tom strašne smrdí. A nebude to nosorožie hofno, ale nenežranosť a korupcia miestnych obyvateľov.

  2. Toto je popletený článok, posledné tri sú nosorožce biele severského poddruhu. Biely (alebo tuponosý) nosorožec, južného typu, je inak najbežnejší nosorožec, je ich do 20 tisíc.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.