Svetová banka oznámila, že v rokoch 2021 až 2025 ponúkne finančné prostriedky, ktoré budú určené na boj proti klimatickým zmenám, a to vo výške 200 miliárd dolárov. Vlády z celého sveta budú spolupracovať a spolu vytvoria implementačný plán, ktorý bude vlastne obsahovať požadované ciele. Stanovené ciele už boli predstavené na Parížskej dohode v roku 2015.

climate change fotografia
Foto od cocoparisienne

Záväzok Svetovej banky vo výške 200 miliárd dolárov je v skutočnosti dvojnásobkom sumy pôvodného päťročného investičného plánu. Polovica peňazí bude poskytnutá priamo Svetovou bankou, zatiaľ čo druhá polovica bude vynaložená na pôžičky a alternatívnu pomoc. Medzinárodná inštitúcia už minulý rok vynaložila viac ako 20,5 miliárd dolárov na projekty udržateľnosti, no teraz sa rozhodli pre ešte výraznejšiu pomoc.

„Sme povinní urobiť ešte oveľa viac pre našu klímu a vyzývame tiež globálnu komunitu, aby urobila to isté,“ povedal prezident svetovej banky Jim Yong Kim. „Ide o to, aby krajiny a komunity boli zodpovedné za budovanie bezpečnejšej a odolnejšej budúcnosti.“

Časť financovania sa použije na realizáciu projektov v súvislosti s klimatickými zmenami v rozvojových krajinách. A medzi ich ciele v tomto smere patrí napr. zlepšenie systémov včasného varovania pred nepriaznivým počasím či inteligentné poľnohospodárske iniciatívy. Pokiaľ ide o zmiernenie klimatických zmien, svetová banka tvrdí, že pomôže aj mestám a krajinám dosiahnuť svoje ciele v oblasti uhlíkovej neutrality a pomôže budovať udržateľnejšiu infraštruktúru.

„Existuje doslova trilión dolárov príležitostí pre súkromný sektor, ako investovať do projektov, ktoré pomôžu zachrániť planétu,“ povedal generálny riaditeľ IFC Philippe Le Houérou. „Našou úlohou je ísť von a proaktívne hľadať príležitosti, používať naše nástroje a investovať do súkromného sektora. Oveľa výraznejším spôsobom budeme pomáhať pri financovaní obnoviteľnej energie, zelených budov, inteligentného agropotravinového odvetvia, mestskej dopravy, vody a odpadového hospodárstva.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.