Vedeli ste, že až za 25% zo všetkých úmrtí na rakovinu sú zodpovedné cigarety, resp. fajčenie? Táto smrtiaca choroba v podobe rakoviny je jedným z najväčších strašiakov sveta. Stále nepoznáme lieky na niektoré druhy rakoviny a počet úmrtí sa každým rokom zvyšuje aj napriek tomu, že medicína sa rýchlo zlepšuje. Najnovšia správa navyše ešte zvyšuje obavy.

cancer fotografia
Foto od Comfreak

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) uviedla, že počet pacientov s touto chorobou sa môže o 20 rokov až zdvojnásobiť! Podobnú správu prináša táto agentúra každých 5 rokov. V roku 2018 sa objavilo v rámci nového sveta nových 18,1 prípadov ľudí, ktorí ochoreli na rakovinu, pričom do roku 2040 ich môže byť 37 miliónov. Najhoršie na tom sú a aj budú chudobné krajiny. Problémom je, že nemajú dostatok prostriedkov na to, aby pristúpili k efektívnej prevencii a tiež liečbe. Aj preto sa očakáva, že o tých 20 rokov sa v takýchto krajinách zvýši počet pacientov až o 81%, čo je alarmujúce.

cancer fotografia
Foto od PDPics

Zatiaľ čo v bohatších štátoch s vyššou životnou úrovňou je tento trend opačný. Znamená to aj to, že od roku 2000 do roku 2015 sa počet úmrtí spôsobených rakovinou vo vyspelejších krajinách znížil o 20%. Šéf Nemeckého centra pre výskum rakoviny, Michael Baumann sa k tomuto problému vyjadril tak, že príčinou rastúceho množstva pacientov je okrem rastúcej populácie či starnutiu obyvateľstva aj veľa iných faktorov. Tvrdí totiž, že životný štýl, fajčenie, nadváha či zlá strava sú všetko faktory, ktoré výrazne napomáhajú rakovine vzniknúť.

 

 

Zdroj: Tvnoviny.sk

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.