Deti so zdravotným postihnutím sú už dlho vynechávané z populárnej kultúry, ktorú tvoria rozprávky, hračky či knihy. Našťastie organizácia toylikeme.org začala prostredníctvom svojho hnutia vyrábať hračky, ktoré sú vytvorené na obraz deťom so zdravotným postihnutím. Týmito hračkami ukazujú svetu, že deti so zdravotným postihnutím sú prirodzenou súčasťou ľudského života a že nie sú menejcenné ako ostatné.

V apríli 2015 britská novinárka Rebecca Atkinson spolu s ďalšími rodičmi detí so zdravotným postihnutím začala kampaň #ToyLikeMe s cieľom vyriešiť nedostatok rozmanitých hračiek, s ktorými sa môžu deti so zdravotným postihnutím celkom autenticky skamarátiť. Vytvorili stránku na Facebooku, kde každý mohol uverejňovať nápady a obrázky o tom, ako by mali tieto hračky vyzerať. Aj keď kampaň pritiahla veľa pozornosti, tak rodičia nepoľavili vo svojej snahe, až kým sa ich nápady skutočne nezrealizovali presne podľa predstáv. Iniciátori kampane napokon kontaktovali spoločnosť v Spojenom kráľovstve, ktorá navrhuje hračky pomocou 3D tlačiarne a tá súhlasila so spoluprácou. Týmto nadobro odštartovali svoj úspech.

Existuje približne 150 miliónov detí so zdravotným postihnutím a hoci odvetvie hračiek má hodnotu viac ako 2,9 miliardy dolárov, úplne sa mu nepodarilo myslieť aj na tieto deti. Vďaka tejto iniciatíve však mnoho výrobcov hračiek odpovedalo na výzvu a začalo ich vyrábať špeciálne pre deti so zdravotným postihnutím. Kampaň #ToyLikeMe na Facebooku a Twitteri sa čoskoro dostala aj k takým veľkým výrobcom ako je napr. Lego. Vďaka celej tejto snahe momentálne existuje celá rada „hračiek so zdravotným postihnutím“, ktoré sa predávajú po celom svete.

V roku 2016 spoločnosť Lego uviedla na trh svoju prvú mini postavu používajúcu invalidný vozík a mnoho ďalších veľkých výrobcov hračiek nasledovalo ich kroky. Teraz existuje už aj široká škála bábik s postihnutím, vrátane modelov so sluchovým postihnutím, s pomocnými palicami či dokonca materskými znamienkami. Aj po všetkých úspechoch, ktoré sa tejto kampani dostali sa tam cesta #ToyLikeMe nekončí. Organizácia má nasledovníkov vo viac ako 45 krajinách a získala dary od viac ako 700 ľudí.

Poslaním #ToyLikeMe je neustále ovplyvňovať globálny hračkársky priemysel, šíriť povedomie prostredníctvom školských workshopov a verejných výstav. Nám ostáva len dúfať, že práve tieto deti po celom svete, ktoré nemajú to šťastie byť zdravé. sa aj vďaka týmto krokom budú cítiť viac akceptované a budú cítiť, že je im venovaná dostatočná pozornosť.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

  1. Som na invalidnom voziku, ale ako dieta by som sa citila mizerne kebyze pod stromcek dostanem babiku tiez vozickarku…..chore, zvratene a som stastna, ze mi moji rodicia (aj ostatni ak sa tak stalo) darivavali iba zdrave nehendikepovane hracky. Chora spolocnost a chore napady. Naozaj. Tie deti to vyjadrit nevedia, no dufajme, ze z takych hraciek nebudu mat v dospelosti nocne mory. Verte, nijako to postihnutym detom nepomoze. Jedine ak tak, ze v ich hlavkach zasieti stopka, ze ak su chori, musia mat aj choru hracku….znici to detsku dusu a rozhlad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.