Je to už dva roky od doby, čo bol v Texase postavený vôbec prvý 3D dom za menej ako 24 hodín. Podľa New Story – neziskovej organizácie priekopníckych riešení zameraných na ukončenie globálneho bezdomovectva, sa prvá svetová tlačená komunita na svete oficiálne pripravuje, pričom prvé dva domy sú už postavené v Mexiku.

Odolné domy s rozlohou takmer 50 metrov štvorcových vytlačila spoločnosť ICON za približne 24 hodín. Konečnú stavbu má na starosti ÉCHALE – nezisková organizácia v Mexiku. Domy postavené v meste Tabasco v Mexiku budú poskytnuté miestnym rodinám, ktoré v súčasnosti žijú v extrémnej chudobe a momentálne prebývajú v dočasnom útulku. Komunita 3D tlačených domovov bude pozostávať z celkovo 50 domov. Momentálne sú dokončené prvé dva domy a na ďalších sa pracuje.

Tlačiareň, ktorá ich vytvorila je určená na riešenie nedostatku bývania pre zraniteľné skupiny obyvateľstva a je prvá svojho druhu na svete. Domy majú dve spálne, obývaciu izbu, kuchyňu a kúpeľňu. Domy, ktoré boli navrhnuté so spätnou väzbou od rodín, boli vytvorené tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám komunity. „Myslím si, že je dôležité pamätať si v čom je tento projekt odlišný, na čom záleží,“ uviedla riaditeľka New Story Alexandria Lafci. „Nie sme spoločnosťou zaoberajúcou sa výskumom a vývojom iba kvôli inováciám a nerobíme to pre zisk. Tieto domovy sú určené ľuďom so skutočnými potrebami a všetko, čo robíme, je pre nich.“

New Story je nezisková organizácia, ktorá od svojho založenia pred piatimi rokmi postavila  viac ako 2700 domov, ktoré slúžia vyše 15 000 ľuďom na Haiti, v Salvádore, Bolívii a Mexiku. „Predstavte si, že by sme mohli znížiť náklady a čas potrebný na vybudovanie domu a zároveň zlepšiť kvalitu. Táto 3D tlačiareň totiž má takýto potenciál. Naším cieľom je prinútiť každú vládu a organizáciu, ktorá stavia domovy pre chudobných, aby to robili čo najlepšie a najefektívnejšie,“ dodala Lafci.

Spolupráca so spoločnosťou ICON a používanie technológie 3D tlače umožňujú spoločnosti New Story rýchlejšie ovplyvniť viac rodín a súčasne zlepšiť kvalitu a flexibilitu dizajnu. Dúfajú, že tento katalytický výskumný a vývojový projekt ovplyvní celé odvetvie. Vďaka technológii, softvéru a pokročilým materiálom sa tímy učia, opakujú a potom zdieľajú poznatky s ostatnými neziskovými organizáciami a vládami. „Toto nie je o 10% lepšia alternatíva budovania domov, ale je 10-krát lepšia,“ povedal zakladateľ spoločnosti ICON.

Rodiny, ktoré budú žiť v tejto komunite, boli oslovené a po dokončení sa tam presťahujú. Rodiny vyberajú podľa potreby, v tejto komunite bude priemerný mesačný rodinný príjem na úrovni 76,50 dolárov. Okrem toho väčšina rodín sú pôvodnými obyvateľmi.
Pri prieskume uviedlo 74% rodín, že sa v súčasných životných podmienkach necítia bezpečne a že to výrazne ovplyvňuje kvalitu ich života. Vďaka tomuto územnému plánu poskytnutého miestnou samosprávou budú mať rodiny prístup k parkom, občianskej vybavenosti a základným službám. „Toto je historický okamih, postavíme prvú komunitu 3D domov,“ uviedla Gretel Uribe, riaditeľka rozvoja spoločnosti ÉCHALE.

 

 

 

Zdroj

Foto: Youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.