Je to už dva roky od doby, čo bol v Texase postavený vôbec prvý 3D dom za menej ako 24 hodín. Podľa New Story – neziskovej organizácie priekopníckych riešení zameraných na ukončenie globálneho bezdomovectva, sa prvá svetová tlačená komunita na svete oficiálne pripravuje, pričom prvé dva domy sú už postavené v Mexiku.

, Svetovo prvá komunita vybudovaná prostredníctvom 3D tlačiarne ponúkne domov tým najchudobnejším

Odolné domy s rozlohou takmer 50 metrov štvorcových vytlačila spoločnosť ICON za približne 24 hodín. Konečnú stavbu má na starosti ÉCHALE – nezisková organizácia v Mexiku. Domy postavené v meste Tabasco v Mexiku budú poskytnuté miestnym rodinám, ktoré v súčasnosti žijú v extrémnej chudobe a momentálne prebývajú v dočasnom útulku. Komunita 3D tlačených domovov bude pozostávať z celkovo 50 domov. Momentálne sú dokončené prvé dva domy a na ďalších sa pracuje.

, Svetovo prvá komunita vybudovaná prostredníctvom 3D tlačiarne ponúkne domov tým najchudobnejším

Tlačiareň, ktorá ich vytvorila je určená na riešenie nedostatku bývania pre zraniteľné skupiny obyvateľstva a je prvá svojho druhu na svete. Domy majú dve spálne, obývaciu izbu, kuchyňu a kúpeľňu. Domy, ktoré boli navrhnuté so spätnou väzbou od rodín, boli vytvorené tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám komunity. “Myslím si, že je dôležité pamätať si v čom je tento projekt odlišný, na čom záleží,” uviedla riaditeľka New Story Alexandria Lafci. “Nie sme spoločnosťou zaoberajúcou sa výskumom a vývojom iba kvôli inováciám a nerobíme to pre zisk. Tieto domovy sú určené ľuďom so skutočnými potrebami a všetko, čo robíme, je pre nich.”

, Svetovo prvá komunita vybudovaná prostredníctvom 3D tlačiarne ponúkne domov tým najchudobnejším

New Story je nezisková organizácia, ktorá od svojho založenia pred piatimi rokmi postavila  viac ako 2700 domov, ktoré slúžia vyše 15 000 ľuďom na Haiti, v Salvádore, Bolívii a Mexiku. “Predstavte si, že by sme mohli znížiť náklady a čas potrebný na vybudovanie domu a zároveň zlepšiť kvalitu. Táto 3D tlačiareň totiž má takýto potenciál. Naším cieľom je prinútiť každú vládu a organizáciu, ktorá stavia domovy pre chudobných, aby to robili čo najlepšie a najefektívnejšie,” dodala Lafci.

, Svetovo prvá komunita vybudovaná prostredníctvom 3D tlačiarne ponúkne domov tým najchudobnejším

Spolupráca so spoločnosťou ICON a používanie technológie 3D tlače umožňujú spoločnosti New Story rýchlejšie ovplyvniť viac rodín a súčasne zlepšiť kvalitu a flexibilitu dizajnu. Dúfajú, že tento katalytický výskumný a vývojový projekt ovplyvní celé odvetvie. Vďaka technológii, softvéru a pokročilým materiálom sa tímy učia, opakujú a potom zdieľajú poznatky s ostatnými neziskovými organizáciami a vládami. “Toto nie je o 10% lepšia alternatíva budovania domov, ale je 10-krát lepšia,” povedal zakladateľ spoločnosti ICON.

, Svetovo prvá komunita vybudovaná prostredníctvom 3D tlačiarne ponúkne domov tým najchudobnejším

Rodiny, ktoré budú žiť v tejto komunite, boli oslovené a po dokončení sa tam presťahujú. Rodiny vyberajú podľa potreby, v tejto komunite bude priemerný mesačný rodinný príjem na úrovni 76,50 dolárov. Okrem toho väčšina rodín sú pôvodnými obyvateľmi.
Pri prieskume uviedlo 74% rodín, že sa v súčasných životných podmienkach necítia bezpečne a že to výrazne ovplyvňuje kvalitu ich života. Vďaka tomuto územnému plánu poskytnutého miestnou samosprávou budú mať rodiny prístup k parkom, občianskej vybavenosti a základným službám. “Toto je historický okamih, postavíme prvú komunitu 3D domov,” uviedla Gretel Uribe, riaditeľka rozvoja spoločnosti ÉCHALE.

 

 

 

Zdroj

Foto: Youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.