5 svetoznámych módnych značiek, ktoré spolupracovali s nacistami a pravdepodobne ste to ani netušili

1414

Ich zvučné mená patria k ikonám módneho priemyslu. Celý svet zbožňuje ich tvorbu stelesňujúcu štýl a eleganciu. No ich kontroverzné pozadie zahalené rúškom temnoty pozná len málokto. Ktoré módne značky mali počas druhej svetovej vojny väzby s nemeckými nacistami?

Huggo Boss – predstaviteľ pánskeho štýlu obliekal fašistov

Prezident módnej značky Hugo Boss bol jedným z tých, ktorí sa zapredali Hitlerovej vláde. Hugo Ferdinand Boss patril k členom nemeckej socialistickej robotníckej strany, na čele ktorej stál vodca Tretej ríše. Nemecký návrhár, ktorého prvotiny nosili policajti a poštári, vstúpil do strany v roku 1931. Následne šil uniformy pre jednotky SA, SS a Hitlerjugend. Jednou z prvých propagandistických zákaziek boli známe hnedé košele.

Počas nadvlády Nemecka značka Hugo Boss zamestnávala francúzskych a poľských vojnových zajatcov. Drvivú väčšinu tvorili ženy vo veku 25 až 30 rokov. Boli nútené pracovať v neľudských podmienkach. Niekedy pracovali až 18 hodín denne a ich mesačná mzda zodpovedala 50 markám. Zástupcovia značky Hugo Boss svoju špinavú minulosť po vojne oficiálne priznali. Ľuďom, ktorí sa stali obeťami nútenej práce, sa ospravedlnili a odškodnili ich potom, ako ich vojnové aktivity vyplávali na povrch vďaka článku v austrálskom magazíne.

módne značky
zdroj: Wikimedia Commons

Coco Chanel – ikona ženskej elegancie i nacistická špiónka v jednej osobe

Francúzska ikona elegancie, Coco Chanel, patrila rovnako ku kontroverzným postavičkám módneho biznisu, ktoré boli zapletené do nacistických praktík. Autorka nesmrteľnej vône Chanel no. 5, čiernych koktejliek a priekopníčka nohavíc v ženskej móde, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chansel, pochádzala zo skromných pomerov. Po smrti matky jej cesty viedli do sirotinca, kde ju rehoľné sestričky naučili remeslu, ktoré sa stalo jej životným chlebíkom. 

kontroverzné módne značky
zdroj: Studio Pilot Photography/pexels.com

Začínala navrhovaním klobúkov, ktoré preslávila herečka Gabrielle Dorziat. Chanel bola milenkou viacerých mužov patriacich do vysokej spoločnosti. Jedným z nich bol aj dôstojník nemeckej nacistickej špionážnej rozviedky Hans Günther von Dincklage, ktorý bol pravou rukou Josepha Goebbelsa. Sama sa stala agentkou nemeckej tajnej služby s vlastným číslom a pod krycím menom. Vôbec sa netajila svojou nenávisťou voči Židom, ktorú otvorene a nahlas vyjadrovala.

Na začiatku vojny zatvorila svoj módny salón, prepustila zamestnankyne a presťahovala sa do hotela Ritz. Ten bol miestom zdržiavania sa nemeckého vojenského štábu. Spoločníkov svojho módneho domu, židovskú rodinu Wertheimerovcov, v ktorom mala len desaťpercentný podiel, nechala arizovať. Kvôli úzkemu kontaktu s okupantmi ju po skončení vojny zatkli, no vďaka spojenectvu so správnymi ľuďmi jej nič nedokázali. Následne radšej žila deväť rokov vo švajčiarskom vyhnanstve miesto toho, aby sa vrátila do Paríža.

módne značky
zdroj: Laura Loveday/flickr

Louis Vuitton – tvorca kabeliek sa stal svetoznámym cez spoluprácu s nacistami

Louisa Vuittona pozná celý svet predovšetkým ako výrobcu luxusných kabeliek. Jeho začiatky siahajú do obdobia, kedy vyrábal kufre pre francúzsku cisárovnú Eugéniu. V súčasnosti svetoznámej značke počas okupácie udelili výnimku na rozdiel od ostatných módnych salónov. Mohla prevádzkovať obchod na prízemí nehnuteľnosti Hotel du Parc v okupovanom kúpeľnom meste Vichy počas druhej svetovej vojny.

Toto sídlo bolo miestom bábkovej vlády maršala Phillipa Pétaina. Na oplátku však spolupracoval pri deportácii francúzskych Židov. Vuittonov vnuk mal v obľube návštevu gestapáckej kaviarne a stal sa prvým Francúzom, ktorého vláda Pétaina vyznamenala za snahu udržať režim. Módny dom tak dosiahol úspech práve vďaka spolupráci s nacistami. Iné značky radšej uprednostnili odmietnutie spolupráce s Hitlerom, aj keď to viedlo k ich krachu.

značky s temnou minulosťou
zdroj: Erik Mclean/pexels.com

Balenciaga – medzi módne značky s temnou minulosťou patril aj návrhár svadobných šiat

Syn baskického námorníka, slávny svadobný návrhár Cristobál Balenciaga, obliekal okrem španielskej kráľovnej či Kennedyovej aj svokru vtedajšieho španielskeho diktátora Francisca Franka. Medzi jeho klientelu patrili tiež manželky nemeckých generálov. Nacisti videli vo francúzskom odevnom priemysle veľký potenciál a chceli ho premiestniť do Berlína či Viedne. Módny návrhár Lucien Lelong sa však s nacistami dohodol, že niektoré módne domy zostanú v Lyone i Paríži. Cenou za dohodu bol súhlas, že všetkých Židov pracujúcich v tomto odvetví odovzdajú. Balenciaga bola jednou zo značiek, ktorým bolo povolené zostať vo Francúzsku.

zdroj: Wikimedia Commons

Kontroverznú päticu dotvára autor opojných parfumov Christian Dior. Predtým, než založil vlastnú značku, rovnako patril k tým, ktorí šili róby pre manželky nacistických dôstojníkov a funkcionárov pod vedením Luciena Lelonga. Okrem toho mal s nacistami aj iné väzby. Jeho neter sa vydala za britského prívrženca nacizmu Colina Jordana.

Väčšinu zo spomenutých značiek by sme dnes pravdepodobne nepoznali, ak by sa nerozhodli pre špinavú spoluprácu s nacistickým Nemeckom.

Zdroje: 1, 2, 3

 

Frederika Schallerová
Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre