Sansevieria alebo ľudovo povedané svokrin jazyk je izbová rastlina, ktorú nájdete v mnohých domácnostiach. Medzi jej veľké výhody patrí fakt, že je nenáročná na pestovanie, a tak môže osloviť aj takých ľudí, ktorí k tejto činnosti nemajú príliš vzťah. Rastlina je známa aj tým, že jej nevadia suché podmienky.

Pôvod svokrinho jazyka siaha až do Ázie a Afriky. Celkovo si môžete zaobstarať až 60 druhov tejto rastliny a je len na vás ktorý si vyberiete. K zaujímavej izbovej rastline patrí aj pekný kvetináč, kliknite pre výber tých najkrajších za akciové ceny.

Obsah článku

Vhodné umiestnenie svokriných jazykov

V prvom rade by ste mali zvoliť jeho správne umiestnenie. Najlepšie urobíte, ak ho vystavíte rozptýlenému svetlu s orientáciou na západnú stranu domu alebo bytu. Nemá príliš rád ostré slnko, a preto ak by bol umiestnený niekde na južnej strane, tak by ste ho mali na obed zastierať. Tejto rastline najviac vyhovuje teplota 15 až 25 stupňov, pričom v zime by malo byť v izbe len okolo 14 stupňov. Ideálnym umiestnením svokriných jazykov je tak napríklad spálňa.

 

Aký substrát zvoliť

Svokrinmu jazyku najviac sedí stredne ťažký substrát a taký, ktorý je veľmi dobre priepustný, s pH okolo hodnoty 6, teda taký, ktorý prepustí aj dostatok vody. Rastlinu treba hnojiť v období od apríla do augusta. Môžete k tomu pokojne využiť napríklad hnojivo pre sukulenty.

Polievanie

Zalievať svokrin jazyk je potrebné od jari až do jesene, pričom v tom období ho musíte zalievať len mierne. Znamená to tiež to, že medzi jednotlivým polievaním je potrebné nechať samotnú pôdu úplne vyschnúť. V zime to zas budete mať o niečo jednoduchšie, pretože v tomto období stačí, ak budete rastlinu polievať len raz za dva týždne. Pozor si dajte aj na to, ako polievate, pretože dôležité je, aby sa voda nedostala až do samotného stredu ružice, čo by mohlo spôsobiť, že začne hniť a to by ste určite nechceli.

 

, Svokrine jazyky vám ozdobia interiér a nie sú nijako náročné na starostlivosť
Foto od Wikimedia

Kde kúpite svokrin jazyk?

Svokrine jazyky kúpite už aj na internete. Výhodou objednávky online je, že si svokrin jazyk viete takto zarezervovať a máte istotu, že ho na vašej najbližšej pobočke budú mať. Objednať môžete napríklad u tohto overeného predajcu.

, Svokrine jazyky vám ozdobia interiér a nie sú nijako náročné na starostlivosť

 

 

Presádzanie a rozmnožovanie

Pravdou je, že rastlina rastie pomaly, ale aj napriek tomu je dôležité venovať pozornosť presádzaniu. Presadiť je potrebné a zároveň priam nevyhnutné v čase, kedy je jej už kvetináč tesný. Je však rozdiel v tom, že ak máte mladú rastlinu, tak tú vám stačí presadiť jeden krát za dva roky. Ak máte už starší svokrin jazyk, presadiť ho vám postačí aj raz za tri roky.

Možno dobrou správou pre vás bude to, že svokrin jazyk sa dá rozmnožovať celý rok, aj keď najvhodnejší čas na to je určite jar. Nuž a ako ho rozmnožiť? Tie odrody, ktoré majú zelené lístky rozmnožíte odrezkami z dospelých listov, pričom mali by mať dĺžku aspoň 8 centimetrov. Stačí, ak ich iba zapichnete do kvetináča. Ak majú vytvorené vhodné podmienky a zároveň správne vlhkú pôdu, tak zakoreniť sa dokážu za maximálne 8 týždňov. Avšak, odrody s pestrými listami viete rozmnožiť delením. Urobíte to pomerne jednoducho, a síce, že oddelenú časť zasadíte do menšieho kvetináča. Pozor si dajte na to, aby nebola zasadená príliš hlboko.

, Svokrine jazyky vám ozdobia interiér a nie sú nijako náročné na starostlivosť

Prečítajte si tiež

Ako pestovať lopatkovec

Aké hrozia choroby a škodcovia

Rastlina je naozaj odolná voči akýmkoľvek chorobám a tiež škodcom, čo je veľkou výhodou. V tomto smere s ňou teda problémy mať nebudete. Napriek tomu je však potrebné venovať pozornosť signálom, ktoré vám môže vysielať, ak sa o ňu nestaráte príliš vhodne. Špičky listov na rastline zhnednú a zoschnú v prípade, ak je vzduch v danej miestnosti veľmi suchý. Ak je zas rastlina málo vyživená, tak sa môže objaviť hniloba alebo rastlina začne vädnúť. To, že svokrin jazyk hnije, vám prezradia žlté listy a ak začne vädnúť, tak to môže znamenať aj to, že ju príliš zalievate.

 

Zdroj

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
guest
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre