Vodné športy, najmä synchronizované plávanie, vyžaduje silu, flexibilitu a výdrž. Ako diváci vidíme len pár minútový výsledok celých tréningov a často si neuvedomujeme, čo všetko sa za tým vystúpením skrýva.

1. Aby im držali účesy, dávajú si na vlasy želatínu

Zabezpečí im poriadne zafixovanie účesu. Čistú želatínu zmiešajú s vodou a pred vystúpením si ňou potrú vlasy. Jediným spôsobom, akým si ju však môžu zmyť, je niekoľkokrát prepláchnuť vlasy teplou vodou.

2. Tie štyri minúty, ktoré vidíme, stoja veľa driny

Aj keď vystúpenie trvá len 2 – 4 minúty (v závislosti od počtu športovcov), väčšinu času strávia vo vode. Preto sa synchronizované plávanie trénuje desať hodín denne šesť dní v týždni. Musia si trénovať výdrž, pracovať s kapacitou pľúc a zdokonaliť precíznosť pohybov. Všetky tieto faktory z neho robia jeden z najťažších športov, čo sa tréningu týka.

3. Nemôžu používať okuliare do vody

Nemôžu nosiť okuliare do vody, pretože je dôležité, aby rozhodcovia videli ich výraz tváre. Jediná vec, ktorú majú povolenú, sú klipy na nosy, aby sa im do nich počas vystúpenia nedostala voda.

4. Trénujú zväčšenie kapacity pľúc

Týmto tréningom strávia naozaj veľa času. Telo sa učí lepšie nakladať s kyslíkom, efektívnejšie s ním pracovať.

5. Využívajú takmer každý sval v tele

Plávanie je jeden z najintenzívnejších športov vôbec a vie byť extrémne náročné – na všetkých úrovniach. Počas tréningu využívajú atléti takmer každý sval, čo z tohto športu robí jednu z najviac zdraviu prospešných aktivít.

6. Mlieko je liekom na podráždené a začervenané oči

Profesionálni atléti odporúčajú v prípade podráždenia chlórom “mliečny kúpeľ”. “Nalejte si do okuliarov mlieko, dajte si ich na oči a na pár sekúnd ich otvorte. Niekoľkokrát to zopakujte, až kým nepocítite úľavu. Ak nosíte kontaktné šošovky, pred kúpeľom si ich vyberte.”

7. Trénujú aj flexibilitu prstov na nohách

Základom úspešného vystúpenia je dokonalá flexibilita nôh a prstov. Jedno z tréningových cvičení vyzerá tak, že si sadnú na zem, nohy si vystrú pred seba a prstami sa snažia dotknúť zeme.

8. Bazén je regulovaný

Voda v bazéne musí mať medzi 25 – 18 stupňov Celzia. Hĺbka by mala byť minimálne 2 metre, odporúčané sú 3 metre. Šírka bazéna by mala byť 25 metrov, jedna dráha by mala mať šírku 2,5 metra.

9. Tímová práca je kľúčom k úspechu

V synchronizovanom plávaní sú dvojice a skupiny so 4 a 8 atlétmi. Pri hodnotení zaváži aj ten najmenší detail, preto musia dlhé hodiny trénovať, aby boli ako jeden.

10. Počas vystúpenia sa nemôžu dotknúť dna bazéna

Pohyby a piruety sa rôznia, počas vystúpenia, keď robia všetky tie otočky, sa však nesmú dotknúť dna. Svoje choreografie predvádzajú aj v hĺbke 2 – 3 metre, pri kontakte s podlahou by však boli sankcionovaní. 

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.