Jeden zo 7 nových zázrakov sveta, Taj Mahal priťahuje každý rok milióny nových ľudí. No teraz sa kompetentní rozhodli, že zredukujú počet návštevníkov, aby chránili pamiatku.

Archeologický prieskum v Indii (ASI), ktorý dohliada na ochranu indickej najikonickejšej pamiatky, upozornil, že počet návštevníkov by mal byť obmedzený na 40 000 denne a návštevy by nemali trvať dlhšie ako tri hodiny.

Cez víkendy alebo štátne sviatky môže počet návštevníkov dosiahnuť až 70 000 ľudí denne, pozostávajúcich prevažne z indických ľudí, ktorí vo väčšej miere využívajú domácu turistiku. Minulý týždeň bolo päť ľudí zranených, keďže sa davy ľudí snažili presunúť cez bránu v čase uzávierky, čo ASI prinútilo, aby obnovilo opatrenia na obmedzenie počtu.

Hoci ešte nebolo vydané oficiálne oznámenie, minister kultúry Mahesh Sharma povedal Indian Express, že „nemáme inú možnosť, než prijať tieto opatrenia“, aby sme „zabezpečili príjemnú návštevu v Taj Mahal a zabránili akejkoľvek tragédii“.

taj mahal fotografia
Foto od Friar’s Balsam

Obmedzenia ovplyvnia iba domácich turistov, ktorí tvoria približne 7,2 milióna z 8 miliónov návštevníkov. V súčasnosti indickí návštevníci platia iba 40 rupií (0,52 €), aby navštívili Taj Mahal, zatiaľ čo medzinárodní návštevníci musia zaplatiť 1 000 (13 €).

Niektorí odborníci o obmedzení počtu návštevníkov hovoria už od roku 1993, aby ochránili túto vzácnu pamiatku. Podľa nich môže toľko krokov poškodiť unikátnu mramorovú podlahu. Ale množstvo návštevníkov nie je jediný problém, s ktorým sa pamiatka stretáva. Znečistené ovzdušia čoskoro spôsobí, že steny chrámu chytia škaredú bahennú farbu.

 

 

Photo by TLSPAMG

zdroj: LonelyPlanet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.