Po celom polroku od zatvorenia najnavštevovanejšej pamiatky v Indii je Taj Mahal opäť otvorený pre turistov. Táto svetovo známa pamiatka zatvorila svoje brány 17. marca z dôvodu šírenia koronavírusu, no v pondelok 21. septembra opäť začal vítať návštevníkov.

Foto od Pixabay

Vzhľadom na aktuálnu situáciu však platia prísne normy. V areáli nie je povolené žiadne skupinové fotografovanie. Povolené sú len selfie a ľudia musia mať zakrytú tvár počas celej návštevy. Počet denných návštevníkov bol tiež obmedzený na 5 000, 2 500 pred poludním a 2 500 popoludní. Je to každopádne ďaleko od čísla 40 000, presne toľkým ľuďom bol ešte pred pandémiou povolený vstup. Taj Mahal navštívilo v roku 2018 až 6,5 milióna ľudí. Medzi prvými návštevníkmi od otvorenia boli občania Číny a obyvatelia Dillí.

Pred vstupom musia návštevníci absolvovať kontrolu teploty a povinnú hygienu rúk. Trasa je iba jednosmerná s jednou linkou, na ktorej budú návštevníci dodržiavať normy spoločenského dištancu. Je tiež prísne stanovený jeden vstup a výstup z budovy. Na obmedzenie kontaktných bodov budú okrem elektronických vstupeniek aj všetky platby v kaviarňach a parkovacích zariadeniach elektronické, pretože nie je povolená žiadna fyzická hotovostná transakcia.

Spoločnosť Archaeological Survey of India (ASI), ktorá prevádzkuje túto pamiatku, si tiež vyhradzuje právo obmedziť prístup do určitých oblastí a sľubuje pravidelné čistenie a sanitáciu veľmi využívaných miest, vrátane toaliet a lavičiek. Táto svetová pamiatka zapísaná v UNESCO bola pre verejnosť uzavretá vo svojej histórii iba niekoľkokrát, okrem iného aj počas druhej svetovej vojny, indicko-pakistanského konfliktu v roku 1971 a povodní v roku 1978.

Spolu s Taj Mahalom, ktorý dal v rokoch 1632 až 1647 postaviť cisár Shah Jahan pre svoju manželku Mumtaz Mahal, sa v pondelok znovu otvorila aj priľahlá pevnosť Agra, ktorá bola domovom mughalských vládcov. Oba pamiatky sa nachádzajú v Agre, asi štyri hodiny jazdy južne od hlavného mesta Dillí.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.