Tak toto je tá najväčšia dedina postavená výlučne pre bezdomovcov, ktorá im dáva druhú šancu na život a rastie

663

Život je naozaj krutý a ak sa chcete mať dobre, musíte častokrát veľmi tvrdo pracovať. V dnešných časoch sú extrémne rozdiely medzi jednotlivými ľuďmi – od tých, čo nemajú čo do úst, cez strednú vrstvu až po miliardárov. Veľmi rozšírenou skupinou sú bezdomovci a ak by nebolo dobrých ľudí, bolo by ich ešte viac. Predstavíme vám najväčšiu dedinu v USA, ktorú vybudovali len pre ľudí bez domova. 

Foto od youtube

Viac ako 200 mužov a žien má teraz nový domov a čoskoro sa k nim pripoja ďalší. Ide o komunitu nachádzajúcu sa v Austine, v štáte Texas, ktorá pomáha výlučne bezdomovcom. Vďaka takejto príležitosti majú absolútnu slobodu, sú v bezpečí a pomaly zabúdajú aj na to, aké to je žiť na ulici. Momentálne je v komunite postavených 125 domov, množstvo malých podnikov, kde si obyvatelia dokážu zarobiť, niekoľko záhrad, včelie úle, detské ihriská, rekreačné oblasti, parky a mnoho iného. Obyvatelia platia od 200 do 430 dolárov mesačne, pritom mnohí z nich sú schopní zarobiť si priamo v obci, kde dokonale obsadili niekoľko pracovných miest.

Obec bola vytvorená charitatívnou organizáciou Mobile Loaves & Fishes v roku 2014. Hoci v súčasnosti ponúka domov 200 bývalým bezdomovcom, v minulom roku začali s výstavbou ďalších zariadení. Po dokončení bude obec schopná pojať takmer 500 ľudí – čo je asi 40% z populácie chronického bezdomovectva mesta. Realitný developer Alan Graham, ktorý je tiež zakladateľom komunity, sa vyjadril, že nápad postaviť dedinu dostal potom, čo strávil nejaký čas staraním sa o bezdomovcov prostredníctvom terénneho projektu, ktorý bol riadený skupinou katolíkov.

Foto od youtube

Po tom, čo v roku 2008 získal povolenie na začatie projektu od mestských zákonodarcov, okamžite venoval najväčšiu časť svojho života budovaniu komunity. „V komunite funguje aj niekoľko mikropodnikov, vďaka ktorým sa v uplynulých dvoch rokoch podarilo obyvateľom zarobiť viac ako milión dolárov. Od prevádzkovanie kina, cez automechanikov až po výrobu keramiky, šperkov, kováčstvo či ekologické poľnohospodárstvo. Toto všetko robia muži a ženy, ktorí sú tu,“ dodal.

Foto od youtube

Obec je už teraz najväčšia dedinka svojho druhu, a to nielen v Amerike. Graham dúfa, že jeho úspech inšpiruje aj ostatné mestá, ktoré sa taktiež zapoja do realizácie niečoho podobného. Verí, že chronické bezdomovectvo sa môže postupnými krokmi stať v Amerike už iba minulosťou.

Pozrite si aj zaujímavé video:

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre