Estónsko je maličká krajina s naozaj pozoruhodnými zaujímavosťami. Estóncom môžeme ďakovať za Skype, Taxify alebo Lingvist. Tamojšie dialekty sú zapísané v zozname UNESCO a krajine patrí až 2 222 ostrovov. Dozviete sa však oveľa viac.

estonia fotografia
Foto od crew2139

Fakt č. 1: Krajina pokrýva iba niečo vyše 45 000 kilometrov štvorcových, má cca 1,3 milióna obyvateľov a je jednou z najmenej osídlených krajín v Európe, pričom takmer z 50% územia pokrývajú lesy.

Fakt č. 2: Estónci sa neboja skúšať a vymýšľať nové veci. Vďaka Estónsku poznáme Skype, Transferwise, Pipedrive, Fortumo, Lingvist, Taxify, Funderbeam a ďalšie.

Fakt č. 3: Estónsko sa považuje za jednu z najmenej nábožensky založených krajín sveta. Iba 29% obyvateľov vyhlásilo, že náboženstvo je dôležitou súčasťou ich každodenného života. Za posledné desaťročie došlo k nárastu neo-pohanských, budhistických a hinduistických hnutí.

Fakt č. 4: V Talline postavili prvý vianočný stromček na svete.

Fakt č. 5: V rôznych regiónoch existujú iné dialekty, rovnako ako u nás. Napríklad Setos v južnom Estónsku majú svoj vlastný dialekt a svoje vlastné kráľovstvo. Võru majú taktiež vlastný dialekt s približne 75 000 obyvateľmi,, ktorí ho ovládajú. Obe dialekty sú zaradené na zozname ohrozených dialektov UNESCO.

estonia fotografia
Foto od 680451

Fakt č. 6: Vedeli ste, že v Estónsku môžete jazdiť autom po ľade? Počas mimoriadne chladných zimných období totiž môžete prechádzať medzi niektorými estónskymi ostrovmi. Cesty sú označené značkami a obmedzeniami rýchlosti.

Fakt č. 7: Estónski výrobcovia drevených domov patria medzi najväčších vývozcov týchto domov v Európe. Tamojšie spoločnosti vyvážajú najmä do Škandinávie, Nemecka, Spojeného kráľovstva, Japonska, Južnej Afriky a Južnej Kórey.

Fakt č. 8: Estónsko má oveľa viac žien ako mužov – na 100 žien pripadá 84 mužov. Čiže ide o najväčší nepomer medzi počtom žien a mužov.

Fakt č. 9: Najväčšia továreň v Kostone, Krenholm, začala svoju činnosť v roku 1858. Do roku 1913 zamestnávala 10 200 ľudí a v tej dobe bola najväčšou továrňou na výrobu textilu v Európe. Dnes tam nájdete školu, sauny, kostoly, nemocnicu, lekáreň cintorín a dokonca aj väznicu a policajnú stanicu.

Fakt č. 10: Estónske pobrežie je známe historickými majákmi, ktoré patria k najvýznamnejším architektonickým stavbám. Tie najstaršie tam stoja od 16. storočia a boli významné pre mnohé národy. Vôbec najstarší nepretržite fungujúci maják na svete sa nachádza v Kópu, Hiiumaa.

estonia Kópu fotografia
Foto od MasDom

Fakt č. 11: Krajine patrí až 2 222 ostrovov, z ktorých 318 je väčších ako jeden hektár. 22 ostrovy sú po celý rok obývané.

Fakt č. 12: Prvé jedlo konzumované vo vesmíre bolo pripravené práve v Estónsku. Továreň v Põltsamaa varila pre sovietsky tím vesmírneho programu v roku 1962.

Fakt č. 13: Jeden z najväčších meteoritov, ktorý len relatívne nedávno zasiahol Zem, pristál v Saaremaa. Saaremaa je tiež miesto, kde sa podľa jedného merania nachádza centrum Európy.

Fakt č. 14: Marcipán je jedno z najstarších sladkostí vyrobených v Estónsku. Spočiatku bol však využívaný ako liek, pretože sa predpokladalo, že má liečebné vlastnosti.

Fakt č. 15: Tallinn získal mestský status v roku 1248. Jeho staré mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

estonia tallin fotografia
Foto od loriszecchinato

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.