Horlivému pozorovateľovi hviezd z Kalifornie sa podarilo pomocou ďalekohľadov z jeho záhrady zachytiť neuveriteľné fotografie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorá sa nachádzala práve medzi jeho záhradou a Slnkom.

Andrew McCarthy skúma vesmír z vlastnej záhradky v Sacramente. Je známy tým, že pravidelne zdieľa neuveriteľné snímky, ktoré zachytáva na fotoaparát a ukazuje všetko, od Slnka, Mesiaca až po meteorické roje a planéty. Tento týždeň bol McCarthy schopný zachytiť okamih, keď stanici ISS tvorilo pozadie Slnko, pričom vesmírna stanica sa na obrovskom oranžovom pozadí javila nepatrne. Autor záberov pritom uviedol, že scéna bola viditeľná menej ako sekundu. Aj napriek tomu sa mu však podarilo zachytiť jedinečný záber súčasným použitím dvoch ďalekohľadov, jedného s filtrom bieleho svetla kvôli detailom ISS a jedného so slnečným ďalekohľadom pre povrchové detaily.

Fotograf potom tieto obrázky spojil a vytvoril tak ostrý a podrobný moment. Na jednom obrázku vylepšil kontrast siluety ISS, aby posvietil na orientáciu a detaily viditeľné na vesmírnej stanici. Chlapík zdieľal obrázky na stránkach Reddit a Instagram, kde rýchlo získal tisíce likeov i komentárov od ohromených používateľov. McCarthy už v minulosti fotografoval ISS a označil ju za najneuveriteľnejší počin inžinierstva, aký vytvorili ľudia.

View this post on Instagram

Our sun, through the haze of wildfire smoke. Air quality has been pretty horrible the past few weeks here in California, but the last few days has improved noticeably. I took out my solar telescope for the first time in weeks, and to my surprise there were a few bright prominences around the outer limb of our star. I took several thousand shots, stacking and blending the best ones to create this image. Important to note that with solar photography like this, it is with filters that give the surface a unique shade of pinkish red, so for that reason I create my own color palette and put an artistic spin on it. One of the reasons I love this hobby so much is the ability to let creative juices flow! I uploaded the raw video used to capture this to patreon, so you can see how it looks straight out of the camera in real time (and process the image yourself if you like).

A post shared by Andrew McCarthy (@cosmic_background) on

“Počas prechodu sa ISS javí ako jasná hviezda, ktorá sa neustále pohybuje nad hlavou. Na oblohe nie je nič podobné. Vidieť detaily v reálnom čase je úchvatné,” povedal šikovný chlapík. Aj keď si snímka vesmírnej stanice v pozadí s mohutným Slnkom vyžadovala určité plánovanie, tak McCarthy uviedol, že má v úmysle vytvoriť tento týždeň podobný záber vesmírnej stanice v pozadí s Mesiacom.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.