Nová štúdia ukázala, že aspoň jeden z piatich dospievajúcich ľudí zažije zmeny vo svojej sexuálnej orientácii práve v tomto období, kedy prežíva aj množstvo iných zmien. Kombinovaný tím vedcov zo Štátnej univerzity v Severnej Karolíne, Univerzity v Chapel Hill a University Pittsburgh vykonal trojročnú štúdiu, počas ktorej prišiel na rôzne zaujímavé zistenia.

teens pair fotografia
Foto od sasint Ilustračné

744 študentov bolo v USA sledovaných počas trojročného obdobia, pričom 19% z nich zaznamenali zmenu v sexuálnej identite aspoň raz. Napríklad niektorí z tých, ktorí sa v prvom roku štúdie identifikovali ako heterosexuáli, sa v druhom roku hlásili k bisexuálom. Údaje boli zbierané medzi rokmi 2014 a 2016, pričom z celkového počtu bolo 54% dievčat a 46% chlapcov. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Adolescence, boli medzi tínedžermi aj takí, ktorí zahlásili viac ako jednu zmenu vo svojej sexuálnej orientácii. 

PhD. J. Stewart, ktorý bol hlavným autorom príspevku, uviedol: “Táto práca zdôrazňuje plynulosť, ktorú mnohí dospievajúci zažívajú, pokiaľ ide o to, ako označujú svoju sexualitu a ku komu sa cítia sexuálne priťahovaní. Keď sme sa pozreli na mieru, do akej sa sexuálna identita, príťažlivosť a sexuálne správanie zladili, videli sme zaujímavé trendy. Je tiež zaujímavé, že medzi študentmi mužského a ženského pohlavia boli zaznamenané výrazné rozdiely, pričom 31% dievčat hlásilo zmeny, zatiaľ čo v prípade chlapcov to bolo iba 10%.

, Takmer 20% tínedžerov zmení v období dospievania svoju sexuálnu orientáciu aspoň raz – tvrdia vedci
Foto od Pixabay

Stewart ďalej vysvetlil:

“Výsledky chlapcov odzrkadľovali výsledky pre dievčatá, aj keď v menšej miere. Dospievanie je čas skúmania identity a jeho aspektom je aj sexuálna orientácia. Jedným z nich je, že proces rozvoja sexuálnej identity je pre mnoho dospievajúcich celkom nuansový. Aby sme to lepšie objasnili, hovoríme o zmenách sexuálnej orientácie vyvolaných vnútornými silami. Tento výskum nenaznačuje, že zmeny môžu byť u jednotlivca a ten nepodporuje myšlienku konverznej terapie.”

Existuje dostatok dôkazov o tom, že konverzná terapia je škodlivá a neovplyvňuje sexuálnu orientáciu. Stewart prejavil záujem o ďalšie skúmanie tejto témy v budúcnosti. Chce sa zaoberať širšou škálou sociopolitických prostredí.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.