V Taliansku leží malé mestečko Palmanova, ktoré je jedinečné a takéto mesto nikde inde na svete nenájdete. Je vybudované v tvare 9-cipej hviezdy a leží na pobreží Jadranského mora, 42 kilometrov od mesta Lignano. Palmanova má len niečo vyše 5 tisíc obyvateľov a vybudovali ho v 16. storočí Benátčania s cieľom posilniť obranu Friuli pred Turkami. Je to jedinečné miesto, ktoré dnes obdivujú davy turistov.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Mestečko postavili v roku 1593 a navrhol ho tím vojenských architektov na čele s Giulio Savorgnanom. V roku 1797 ho prevzali Rakúšania. Spočiatku bolo vybavené dvomi radmi opevnenia, baštami a vodnou priekopou. Avšak, o niekoľko rokov neskôr – v roku 1805, kedy mesto ovládol Napoleon, vybudovali tretí rad opevnenia. O 9 rokov neskôr prevzali mesto Habsburgovci a až v roku 1848 získala Palmanova nezávislosť. Súčasťou Talianskeho kráľovstva sa mestečko stalo v roku 1866.

Dá sa povedať, že Palmanova sa zrodila zo strachu pred nepriateľom. Od roku 1960 je toto jedinečné mesto národnou kultúrnou pamiatkou. Navyše, v roku 2017 ho zapísali na zoznam UNESCO.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Hlavné námestie – Piazza Grande má tvar pravidelného šesťuholníka. V rovnakej oblasti uvidíte na fasádach mnohých historických budov, vrátane katedrály, úžasné vzory benátskej architektúry. Z múzeí Palmanova zvlášť vyniká mestské historické múzeum, kde najlepšie okúsite históriu mesta a jeho okolia. Také opevnenia, aké uvidíte tam, sa v dnešnej dobe len tak hocikde nevidia.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Každá ulica, dom i celá oblasť mesta má svoju vlastnú a obrovskú hodnotu. “Je to jedna z najsilnejších a najpozoruhodnejších pevností v Európe. Opevnenia sú vytvorené tak dobre, že cudzinci sem chodia a obdivujú toto majstrovské dielo vojenskej architektúry,” vyjadril sa jeden z najväčších talianskych dramatikov. Tamojší obyvatelia sú na svoj domov nemenej hrdí a sú radi, že môžu žiť práve v takomto jedinečnom meste.

Na záver si môžete pozrieť aj toto krátke video:

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť