V Taliansku sa v budúcoročnom referende pravdepodobne rozhodne, či bude marihuana dekriminalizovaná. Podarilo sa im totižto za týždeň zozbierať potrebných 500 000 podpisov.

marijuana joint photo
Photo by elsaolofsson

Referendum sa môže v krajine zvolať len pri získaní potrebného množstva podpisov (v Taliansku 500 000) a im sa to podarilo splniť pred konečným termínom (30. september).

Ak sa nakoniec rozhodne o dekriminalizácii marihuany, jej nákup, predaj a pestovanie bude v Taliansku úplne beztrestné.

Organizácia zbierajúca podpisy napísala na ich oficiálnu Facebookovú stránku: “Len za jeden týždeň sme dokázali vyzbierať viac než 500 000 podpisov pre #ReferendumCannabis. Chceli by sme sa každému z vás poďakovať za tento jedinečný moment.”

Požívanie tejto rastliny nie je v Taliansku trestné, dokonca je povolené jej užívanie na lekárske účely. Avšak kúpa, predaj a masové pestovanie je ilegálne a díleri môžu dostať až desať rokov.

“Je paradox, ak štát pripisuje tento počin organizovanému zločinu,” argumentujú organizátori. “Legalizácia neslúži ako reklama užívania. Skôr je to krok, ktorý ho spraví bezpečnejším.”

“Ak by bola marihuana legálna, predišli by sme zbytočným súdnym procesom a pacientom v silných bolestiach by sme poskytli úľavu bez toho, aby sa museli opäť súdiť,” dodali.

Ďalej argumentujú, že jej legalizácia by poskytla tisícky nových pracovných miest a zvýšila štátny príjem z daní (o 7 – 8,2 bil. eur).

Napriek tomu, že vyzbierali dostatočné množstvo podpisov, plánujú v tom do 30. septembra pokračovať. Ak žiadosť prejde Najvyšším kasačným súdom, bude zaslaná na Ústavný súd na preskúmanie a vyhodnotenie, či nejde o protiústavný krok. Ak petícia uspeje aj tam, taliansky prezident určí dátum referenda.

Pxfuel

“Takže budeme veľmi radi robiť to, čo doteraz – zdieľať, vysvetľovať a diskutovať – pretože vieme, čo chceme. Zlegalizovať marihuanu a oslobodiť krajinu od mafie.”

Aj keď bola v Taliansku v roku 1993 dekriminalizovaná konzumácia tejto drogy, v roku 2006 uzákonili sankcie za jej užívanie a strojnásobili výšku trestu odňatia slobody za pestovanie, predaj a držanie tejto návykovej látky.

Taliansko zvolilo v porovnaní so zvyškom Európy liberálnejší prístup.

8. septembra Taliansko dekriminalizovalo pestovanie marihuany v malom množstve (na súkromné účely), no trest za jej predaj a kúpu sa zvýšil zo šiestich rokov na desať.

Napriek tomu sú však práve užívatelia marihuany tí, ktorí môžu byť trestaní a zbavení ich osobných dokumentov, zatiaľ čo pestovatelia a predajcovia môžu zo zmeny zákona vyťažiť najviac.

Organizátori petície prezradili, že momentálne užíva marihuanu 6 miliónov Talianov.

Európska správa o drogách z roku 2021 uviedla, že okolo 1,8% ľudí v EÚ vo veku 15 – 64 rokov sú pravidelnými užívateľmi marihuany.

Správa ukázala, že marihuana predstavuje až 74% zo zadržaných drog, zatiaľ čo kokaín 11% a amfetamín 5%.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.