Z Afganistanu unikli nové fotografie. Talibanci vymenili lunapark za vodné bicykle. Zábery vznikli na obľúbenom turistickom mieste, v národnom parku Band-e Amir. Pravosť fotografií, na ktorých je vidno ozbrojených Talibancov, potvrdil na Twitteri aj novinár Jake Hanrahan. 

Zatiaľ čo si Talibanci užívali na jazere vodné bicykle, v krajine sa rozpútali protesty. Obyvatelia Afganistanu chceli vyjadriť nespokojnosť s tým, že Taliban povolil chlapcom vrátiť sa do škôl, no dievčatám vzdelávanie neumožnil. Učiť môžu tiež len muži. Taliban svojim nariadením opäť porušil sľub, ktorým sa zaviazal, že nebude vládnuť prísne  ako predchodcovia hnutia z 90. rokov minulého storočia. 

Ženy začali v krajine bojovať za svoje práva a muži odmietajú chodiť do školy zo solidarity voči nim. „Vzdelanie je právom každého Afganca. Dúfame, že Taliban umožní našim sestrám navštevovať školy,“ vyjadrili sa muži.

afghanistan women photo
Photo by ArmyAmber (Pixabay)

Do nástupu Talibanu slúžila budova, pred ktorou ženy protestovali, ako sídlo ministerstva pre záležitosti žien. Jedna z aktivistiek uviedla, že zhromaždenie v Kábule usporiadali na protest proti zrušeniu tohto ministerstva a na znak nespokojnosti s tým, že v novej vláde nie je žiadna žena. Taliban od svojho nástupu k moci zrušil ministerstvo pre záležitosti žien a namiesto neho obnovil obávané ministerstvo pre šírenie cností a predchádzanie nerestí

afghanistan photo
Photo by The U.S. Army

Nespokojnosť voči Afganistanu a krutej vláde Talibanu vyjadrila aj Organizácia spojených národov. Podľa organizácie je dôležité, aby dievčatá pokračovali vo vzdelaní. Napriek tomu, že hovorca Talibanu avizoval zmeny, zatiaľ to nevyzerá na zlepšenie vlády v krajine. Čo si myslíte? Pomôžu protesty žien? 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.