Objav textu napísaného na hodvábe vrhá nové svetlo na významný pokrok v medicíne, ktorý viedol najmä k rozvoju akupunktúry v starovekej Číne, no to nie je všetko.

Nečakaný poklad

Archeológovia odkryli veľa neočakávaných predmetov počas vykopávok starodávnych hrobiek po celom svete. V roku 2017 vedci skúmajúci miesto v okolí 2 200 rokov starej čínskej hrobky našli nielen ľudské pozostatky, ale aj najstaršiu známu študijnú schému ľudského tela. Podľa časopisu Live Science bol čínsky text napísaný na hodvábe nachádzajúcom sa vo vnútri hrobiek v meste Mawangdui. Hrobky patrili markízovi Daiovi a jeho rodine. Mŕtvola markizáckej ženy Xin Zhui, známej tiež ako Lady Dai, je jedna z najzachovalejších múmií na svete.

Zaujímavý obsah textu

Starodávny text obsahuje anatomické popisy ľudského tela, ktoré výskumníci v tej dobe poznávali. Príprava obsahu starodávneho hodvábneho písma však nebola ľahká úloha. Autori staročínskeho textu vo svojich dielach používali výraz ako „poludník“. Je to termín, ktorý sa najviac spája s akupunktúrou, tradičnou liečbou v čínskej kultúre, ktorá sa zameriava na reguláciu prietoku krvi vo vnútri tela. Vedci v štúdii interpretujú poludník ako veľkú krvnú cievu, ktorá sa tiahne rôznymi časťami tela. Napríklad jeden riadok starodávneho textu bol preložený ako opis poludníka umiestneného v strede dlane, ktorý sa tiahne pozdĺž predlaktia medzi dve kosti a vedie priamo šľachami cez biceps až do podpazušia a spája sa so srdcom.

Ďalšia časť textu popisuje poludník v chodidle, ktorý začína pri veľkom prste na nohe a vedie pozdĺž nohy a stehna. Spája sa v členku, kolene a stehne. Pohybuje sa pozdĺž adduktorov stehna a pokrýva brucho.

Pozoruhodné zistenia

Zistenia sú pozoruhodné z dvoch dôvodov. Po prvé, vzhľadom na vek hrobov, ktoré siahajú do obdobia dynastie Han, medzi rokmi 206 pred n. l. až 220 n. l., sú texty bezpochyby najstaršími známymi lekárskymi mapami popisujúcimi ľudskú anatómiu na svete. Ako uvádza príspevok, tento čínsky text predstavuje najskoršiu anatómiu, ktorej cieľom bolo poskytnúť študentom a tiež praktickým lekárom v starovekej Číne stručný popis ľudského tela.

Predtým sa verilo, že najstaršia písomná lekárska schéma anatómie človeka pochádza z Grécka. Historici tvrdili, že starogrécki lekári ako Herophilus a Erasistratus, ktorí žili niekedy pred obdobím dynastie Han, boli pravdepodobne autormi prvých starodávnych lekárskych textov. Väčšina ich textov sa ale stratila a sú známe iba z toho, čo o nich napísali iní starovekí autori. Tento text odvracia aj dlhotrvajúci mýtus, že pre anatómiu akupunktúry neexistuje vedecký základ. Lekársky text odráža zrejmé súvislosti so starodávnou praxou a ponúka dôkazy o tom, že lekári, ktorí písali o akupunktúre, pracovali na skutočných pozorovaniach ľudského tela.

Anatomické štúdie na zločincoch

Vedci sa domnievajú, že takéto anatomické štúdie mohli pravdepodobne pochádzať z pitvania tiel zločincov. Ľudské pozostatky boli totiž v starovekej Číne považované za posvätné, ale česť uchovať si telo možno nedostali ani tí, ktorí pochádzali z nižších vrstiev spoločnosti.

Cenné informácie

Štúdia zdôraznila, že informácie získané z objavu ukazujú aj eurocentrickú perspektívu v medicíne. Predchádzajúce štúdie bežne zanedbávali výskum starodávnych praktík nezápadných kultúr napriek ich dlhej a bohatej histórii. Najmä Čína má za sebou dlhú históriu lekárskych štúdií siahajúcich tisícky rokov dozadu. 

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.