75-ročný muž je vôbec prvým pacientom, ktorý dostal implantát nedávno vyvinutej umelej rohovky a pacient opäť dokáže vidieť svoju rodinu. Chlapík dokonca úspešne absolvoval klasický test, ktorý vykonáva lekár s pacientom tak, že pacientovi ukáže tabuľu s číslicami a písmenami a skúša ho či je schopný prečítať ich.

Rohovku vyvinula izraelská firma CorNeat a táto ich rohovka sa dokáže spojiť s ľudským tkanivom. Znamená to, že rohovka dokáže úplne nahradiť poškodenú alebo chorobou zničenú túto dôležitú časť oka. „Chirurgický zákrok bol priamy a predčil všetky naše očakávania,“ povedal profesor Irit Bahar, riaditeľ oftalmologického oddelenia.

„Okamih, keď sme zložili obväzy z očí pacienta, bol to mimoriadne emotívny okamih. Sme hrdí na to, že sme v čele tohto vzrušujúceho projektu, ktorý je skutočne zmysluplný a ktorý ovplyvní životy miliónov ľudí,“ povedal šťastný Irit. Rohovka je takzvaný číry štít, ktorý chráni prednú časť oka a môže sa z rôznych dôvodov poškodiť alebo zdegenerovať. Doteraz sa ešte nikdy nepodarilo vykonať takto úspešnú operáciu.

„Po rokoch tvrdej práce, keď som videl ako kolega s ľahkosťou implantuje CorNeat KPro a bol som svedkom toho, ako pacient nasledujúci deň opäť videl, bol to skutočne elektrizujúci moment a veľmi dojímavý. V miestnosti sa každý pri pohľade na muža rozplakal,“ dodal na záver spomínaný profesor.

Zdroj

Foto: youtube

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.