Nie všetci superhrdinovia nosia čiapky či uniformy. Príkladom je aj potkan Magawa, ktorý hľadá nášľapné míny. Zviera za zachraňovanie životov bolo v Kambodži najnovšie ocenené zlatou medailou za jeho odvahu i oddanosť službe. Táto medaila, ktorú udelila popredná britská veterinárna charitatívna organizácia People’s Dispensary for Sick Animals, je zvieracím ekvivalentom ceny Georgeho kríža.

Magawa je prvým potkanom v 77-ročnej histórii charity, ktorý túto medailu získal. Zaradil sa tak medzi odvážnych psov, kone, holuby či mačku. Ide o afrického obrovského potkana, ktorý bol trénovaný na detekciu nášľapných mín. Je tiež popredným a najúspešnejším hlodavcom nielen v tejto charite. Magawa the HeroRAT do dnešného dňa objavil 39 nášľapných mín a 28 položiek nevybuchnutej munície. Taktiež vyčistil a zaistil bezpečnú plochu pre obyvateľov s rozlohou viac ako 141 000 metrov štvorcových. Magawa dokazuje, že aj to najmenšie zviera môže zmeniť smerovanie budúcnosti.

Práca tohto hrdinu a APOPO je skutočne jedinečná a vynikajúca. Odhaduje sa, že v rokoch 1975 až 1998 bolo v Kambodži položených 4 až 6 miliónov nášľapných mín, ktoré bohužiaľ spôsobili viac ako 64 000 obetí,“ uviedol generálny riaditeľ PDSA McLoughlin. Každý objav, ktorý Magawa urobí, teda znižuje riziko zranenia alebo smrti miestnych obyvateľov.Program PDSA Animal Awards sa snaží pozdvihnúť postavenie zvierat v spoločnosti a uctiť si neuveriteľný prínos, ktorý majú pre náš život. Obetavosť, zručnosť a statočnosť Magawy sú toho mimoriadnym príkladom a zaslúžia si najvyššie možné uznanie. Sme nadšení, že mu môžeme udeliť zlatú medailu PDSA,“ dodal riaditeľ.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.