Zmrzlina je oveľa sladšia, keď je studená, šunka je zase chutnejšia, keď sa  konzumuje za tepla. Avšak nielen rozdiel v chuti je dôležitý, ak hovoríme o teplote jedál. Podstatné je aj to, ako teplé a studené jedlá ovplyvňujú naše telo.

1. Studené jedlá sú kalorickejšie

Posledná štúdia ukázala, že informácia o vyššom obsahu kalórií v teplých jedlách je lož. Výskum potvrdil, že ľudia, ktorí jedli namiesto teplých jedál studené, prijali viac kalórií. Aby sme boli presnejší, skonzumovali najmenej 31 % kalórií, minimálne 37 % tukov a viac než 22 % sacharidov.

2. Telo má väčší problém s trávením studených jedál

Naše telo spracúva jedlo tak, že ho najskôr prispôsobí teplote v jadre nášho tela. To znamená, že sa musí snažiť viac než pri trávení teplých jedál, čo, samozrejme, zaberie aj viac času. Napríklad teplú polievku spracuje za 15 minút, zatiaľ čo zmrzlinu za 30 minút – 2 hodiny.

3. Teplé jedlo je zvyčajne výživnejšie

Okrem rýchleho trávenia má ďalšiu výhodu – obsahuje viac živín. Skvelým príkladom sú paradajky, v ktorých sa pri tepelnej úprave rapídne zvýši podiel lykopénu.
Nevýhodou však je, že klesne podiel vitamínov. Najlepšie, čo môžete spraviť, je ich variť čo najkratšie.

4. Teplé jedlo vás zasýti na dlhší čas

Dôvodom je, že po konzumácii teplého pokrmu sa vám tak rýchlo nevráti chuť do jedla naspäť. A prečo? Pre to, čo bolo spomenuté v bode č. 3. Teplé jedlo je výživnejšie a chutnejšie. Zasýtite tým nielen žalúdok, ale ulahodíte aj chuťovým pohárikom, ktoré nebudú tak rýchlo potrebovať ďalšie jedlo, ktoré by im poskytlo takú radosť.

5. Teplé jedlo prispieva k zdravým črevám

Keď pripravujete akékoľvek jedlo pri teplote vyššej ako 65ºC, pre mikroorganizmy, ktoré by vám mohli uškodiť, je naozaj ťažké v ňom prežiť. To isté platí pri vode, takže ak si nie ste istí jej kvalitou, radšej ju prevarte. Studené nápoje vám môžu spôsobiť aj hromadenie plynov v bruchu, čo vedie k nafukovaniu.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.