Existujú mnohé predmety každodennej spotreby, ktoré nám uľahčujú život. Vieme, kto vynašiel telefón, kto prišiel s teóriou relativity alebo prvým automobilom. O predmetoch ako mikrovlná rúra, umývačka riadu alebo termoska nevieme v podstate nič. Preto sme dnes o jednom z týchto príkladov pripravili článok, ktorý vám rozšíri obzory a možno si na neho spomeniete, keď budete počas vašej lyžovačky posrkávať lahodný čaj  alebo obľúbenú kávu.

termoska na čaj
Dnes je na trhu mnoho druhov termosiek či termonádob. Na kávu, čaj či dokonca zmrzlinu Foto od Tatters ✾

Vznik termosky (História)

Kto by nepoznal termosku. Viete ale, kto túto na prvý pohľad nenápadnú vec vynašiel? Jej vznik sa datuje do roku 1892 . V tom čase bol škótsky vedec Sir James Dewar  fascinovaný  fyzikálnym oborom menom kryogenika, ktorá skúma extrémne nízke teploty.  Potreboval aby si látka paládium zachovala svoj teplotu a tak pomocou experimentu s dvoma komorami vytvoril čiastočne vákuum, ktoré pomáhalo udržať teplotu látky. Tento princíp potom aplikoval aj na nádobu, ktorá slúžila na jeho ďalšie experimenty.

Nádoba bola predchodcom dnešných termosiek a termohrnčekov.  Neskôr sa začali termosky vyrábať zo skla a hliníku.  Dewar si však odmietol vynález, ktorý sa v tom čase nazýval Dewarova fľaša či nádoba, patentovať a tak sa ho chopili viac komerčne založený ľudia.

Nemci Reinhold Burger a Albert Aschenbrenner, ktorí boli pôvodne sklármi prišli s nápadom predaja a spopularizovania termosiek. Verili totiž, že mnoho domácnosti by potrebovalo aby bol ich teplý nápoj aj naďalej teplý. Dizajn však ostal naďalej nepatentovaný ale šikovní bratia si vytvorili ochrannú známku na slovo „termoska“ (thermos z grec. thermal = horúci)  – písal sa rok 1904. James Dewar z toho nebol nadšený ale svoje súdne spory o vynález prehral. 

VákuumViac termosku priblížil ešte viedenský vynálezca a obchodník Gustav Robert Paalen . Ten prišiel s viacerými prijateľnejšími verziami produktu, ktoré mali užívateľsky príjemnejší dizajn. V roku 1963 pojem termoska uznal súd v USA ako generickú ochrannú známku a to je dôvodom prečo tento názov môže využívať mnoho iných výrobcov. Aj keď v niektorých krajinách je toto pomenovanie ochrannou známkou dodnes.

Termoska hrala dôležitú úlohu vo období druhej svetovej vojny, kedy ju využívali britské vojská ako povinnú súčasť výbavy. V rovnakom čase bola využívaná aj na vedecké účely pri vývoji atómovej energie.

V roku 1957 dosiahol produkt vrchol svojej popularity nielen v domácnostiach ale aj na prenos dôležitých látok ako inzulín ako krvná plazma.

Dnes je pojem Dewarova nádoba používaná vo vedeckých kruhoch a pojem termoska (termofľaša) v domácnostiach po celom svete.

Ako termoska funguje

termoska
Klasická termoska do domácnosti – Odporúčame siahnuť po tých kovových . Foto: ZaujimavySvet.sk

Základom pre udržanie teploty nápoja je vákuum. To je dosiahnuté pomocou dvojitej lesklej vnútornej steny . Medzi oboma stenami sa nachádza vzduchoprázdno cez ktoré kvôli fyzike nemôže prenikať teplo, ktoré je vďaka lesklej stene odrážané naspäť .  Profesionálne termosky využívajú aj princíp dvojitého vákua a  aj tekutý dusík či hélium pre ešte dôslednejšie udržanie tepla či chladu.

Z tohto dôvodu vám napríklad nepomôže ak ju obalíte do dodatočnej izolácie aby ste vylepšili jej izolačné vlastnosti. Aj keby ste počas stanovania či turistiky obalili termosku do spacáku, nepomôže vám to.  Ideálnejšie je ak si kúpite kvalitnú termofľašu alebo termohnrček a nie lacnú napodobeninu.

Ako si teda vybrať najlepšiu termosku?

Poďme si teda povedať, čo robí kvalitnú termosku naozaj dobrým produktom, ktorý vás na vašej turistike alebo vtedy keď to budete najviac potrebovať nesklame. Rovnako si vysvetlime ešte zopár princípov jej fungovania.

Ideálny objem termosky je 1 až 1,5 litra.  Môžete však siahnuť  aj po menšom objeme ak vám to vyhovuje. Dôležitým faktorom, ktorým by ste sa mali riadiť je množstvo tekutiny, ktorú chcete udržať v pôvodnej teplote a jej spotrebu.  Čaj v litrovej termoske vychladne skôr ak ho bude len 0,5 litra a zvyšných 0,5 litra prázdnej nádoby zapríčiní rýchlejšie chladnutie.  Zjednodušene povedané viac prázdnej plochy v nádobe = rýchlejšie chladnutie / otepľovanie nápoja.

termohrnček fotografia
Foto od Anne Worner

Materiály z ktorých sa termosky vyrábajú:

  • Plast  – Najmenej kvalitný materiál
  • Oceľ – Stredná cesta vhodná napríklad na jednodňové lyžovačky (držia teplotu cca 15h)
  • Titán – Najkvalitnejšie termosky, vhodné pre turistov a na stanovačky v prírode.  V týchto nádobách vám vydrží nápoj na pôvodnej teplote aj dlhšie ako 24h)

Správna údržba a starostlivosť o vašu termosku vám zaistí jej dlhodobé fungovanie. Odporúča sa nádobu predhriať trochou horúcej / ľadovej vody  a samozrejme po každom používaní riadne opláchnuť a nechať vysušiť . Ak vám v nádobe vznikne usadenina prípadne vodný kameň stačí ak do nej nalejete trochu octu s horúcou vodou.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.