Bývalý terorista Al-Káidy, ktorý sa stal špiónom MI6 prezradil aké to je bojovať proti organizácii, do ktorej predtým patril. Aimen Dean pracoval niekoľko rokov pre teroristickú organizáciu, no neskôr sa rozhodol zmeniť svoje pôsobisko a takmer 10 rokov zbieral informácie pre britskú tajnú službu.

Aimen sa vyjadril, že síce nikdy nebol typický džíhadista, no podieľal sa na mnohých úlohách, ako napríklad na výrobe bômb, ale aj na testovaní chemických zbraní a jedov na zvieratách. Chlapík povedal, že keď sa prvýkrát stretol v roku 1996 s Bin Ládinom, tak si ani nepomyslel, žeby sa z neho stal jeden z najobávanejších ľudí na svete. „Prvýkrát som ho stretol v roku 1996, keď pricestoval do Afganistanu a vyzeral ako utečenec, ale jeho slovný prejav bol naozaj silný,“ povedal Aimen.

Navyše, chlapík povedal, že keď sa v polovici 90. rokov pripojil k Al-Káide, tak údajne ani len netušil, že skupina pácha také zverstvá. Spomína si na nápady samotného Bin Ládina, ktoré zneli podľa neho šialene, no tento šialenec napokon zmenil dejiny. Aimen opustil teroristickú organizáciu v roku 1998, hneď po medzinárodnom bombovom útoku na americké veľvyslanectvo v Keni a Tanzánii. „To, čo sme tam urobili, nebol čin revolucionárov alebo povstalcov, bol to čistý terorizmus,“ priznal.

Takmer okamžite potom, čo opustil Afganistan, bol poslaný späť, no už v pozícii agenta, ktorý podával spravodajské informácie pre MI6. „Nebolo to tak, že som sa jedného dňa zobudil a rozhodol som sa stať špiónom alebo teroristom. Do týchto veci skrátka vkĺznete,“ povedal Aimen. 8 rokov pracoval pre tajné služby a tvrdí, že bol schopný poskytnúť také informácie, ktoré zabránili dvom útokom v New Yorku a Londýne po 11. septembri 2001. Jeho špionáž vyústila do smrti 2 vysokých predstaviteľov v Saudskej Arábii.

A hoci infiltrácia do teroristického výcvikového tábora predstavuje obrovské riziká, napriek tomu Aimen povedal, že si nemohol dovoliť byť nervózny. „Prvá chyba je vaša posledná chyba,“ vyjadril sa k svojim povinnostiam. Odkedy bol odhalený, že pracuje ako špión, potvrdil, že sa ho Al-Káida pokusila zavraždiť dvakrát, no svoju prácu pre MI6 neľutuje. „Pokiaľ ide o mňa, považujem to za čestný odznak. Al-Káida, ISIS a akákoľvek iná teroristická organizácia sú skutočnými nepriateľmi. Zradiť ich je akt cti,“ dodal Aimen.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.