Aj keď odhalenie rakoviny si vyžaduje návštevu lekára, tak vedzte, že nový krvný test dokáže odhaliť až 50 druhov rakoviny s vysokou presnosťou! Vedci na ňom pracovali celé roky a sľubujú si od toho veľa, keďže tvrdia, že ak by dosiahol skoršie odhalenie rakoviny čo i len u polovice pacientov, mohli by tak byť zachránení milióny pacientov. 

Foto od Wikimedia

Dôkladnosť testu dokáže odhaliť ťažko diagnostikovateľné druhy rakoviny už v počiatočnom štádiu, ako napríklad leukémiu, rakovinu vaječníkov či pankreasu. Test vyvinula americká biotechnologická spoločnosť Grail. A dosiahli to tak, že sa zamerali na zmeny v DNA, resp. na takzvanú metyláciu DNA, ktorá slúži ako akýsi záznam všetkých zmien u človeka. 

Niektoré rakoviny, napríklad rakovina pankreasu bola zistená s 63% presnosťou už v jej prvom štádiu. Celkovo najúspešnejšie zistenia týmto testom boli odhalenia rakovín, pre ktoré neexistujú skríningové metódy a medzi také patrí rakovina pankreasu, pečene či pažeráka. A mimoriadne potešujúcim zistením je, že miera falošne pozitívnych nálezov bola nižšia ako 0,07%! Test tiež dokázal veľmi rýchlo odhaliť miesto v tele, kde rakovina rástla. 

Foto od Wikimedia

Teraz budú nasledovať ďalšie štúdie, ktoré by mali veľmi rýchlo ukázať absolútnu presnosť a účelnosť týchto testov. Vedci však veria, že to bude mať úspech a my taktiež musíme veriť, že všetko dobre dopadne.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.