Momentálne sa celý svet potýka s nepríjemným vírusom COVID-19, o ktorom sa každý deň snažíme zistiť viac, aby sme proti nemu vedeli čo najúčinnejšie bojovať. Ľudia chránia seba a okolie tým, že nosia ochranné rúška, používajú dezinfekciu na ruky a nosia ochranné rukavice alebo si vykonávajú  rýchly test na COVID-19 priamo doma.  Tieto opatrenia pomáhajú tomu, aby sa vírus nešíril tak rýchlo, ale samozrejme nezabránia úplnému šíreniu.

test na covid-19
Domáce testy na COVID sú na predaj už aj na Slovensku

Vírus má pomerne dlhú inkubačnú dobu a klinické príznaky sa môžu objaviť až za 14 dní. Dovtedy človek nemusí vôbec vedieť, že je nakazený a môže vírus nevedome šíriť. Preto sa štát snaží vykonávať čo najviac testovaní a ľudí s pozitívnymi testami izolovať.

Jednou možnosťou je otestovať sa v niektorom zo zariadení, ktoré na to štát určil a do niekoľkých dní by mal človek obdržať výsledok o tom, či je alebo nie je nakazený. Druhou možnosťou je domáci test na koronavírus, ktorý sleduje výskyt protilátok. Tento test však nenahrádza laboratórne testovanie a povieme vám kedy je vhodné ho použiť.

Certifikovaný domáci test na COVID -19 je už dostupný na predaj

 

 

Rýchlotest je certifikovaný a bol testovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny, LFUK, SZU, UNB Bratislava.

Test na doma
Ako sa otestovať na covid doma – Fotonávod

Antigénový výterový test  – Certifikovaný test na výter z nosa s 99% úspešnosťou

Novinka v slovenských internetových lekárňach je certfikovaný antigénový test. Tento test má až 99% úspešnosť  a výsledok sa vie dostaviť už do 15 minút.  Čím viac kusov zakúpite tým vyššiu zľavu získate.

 

Domáci test na koronavírus

Tento test sa len nedávno objavil na Slovenskom a Českom trhu a slúži na zistenie výskytu ochorenia COVID-19 priamo u vás doma. Test je založený na zistení prítomnosti protilátok IgM a IgG v ľudskom tele. Naopak test v nemocniciach zisťuje priamo prítomnosť vírusu COVID-19. Test o dôkaze vírusu, ktorý sa vykonáva v nemocniciach sa nazýva PCR test.

 

Rýchlotest si doma spravíte sami asi za 15 minút a je veľmi jednoduchý na použitie. V obsahu balenia máte priložený jednoduchý návod.

Kedy test  použiť ?

Predpokladom na získanie relevantných výsledkov testu je prítomnosť niektorých z klinických príznakov, kedy sa v tele začnú tvoriť protilátky. Klinickými príznakmi koronavírusu sú zvýšená teplota, kašeľ, dýchavičnosť a pod.

Ako použiť test na koronavírus ?

Domáce testovania funguje na princípe odberu malého množstva krvi z bruška prsta. Lanceta na vpich do prsta je súčasťou balenia testu na covid-19. Prst pred vpichnutím vydezinfikujte.  Vzorku následne odoberete pomocou pipety a kvapnete malé množstvo krvi (1 kvapka) do okrúhleho otvoru na testovacej kazete.  Do rovnakého otvoru následne ihneď pridajte 2 kvapky regeneračného činidla . Následne si odstopujte výsledok testovania – maximálne 15 minút.  Upozornenie: Ak sa výsledok objaví po 15 minútach je neplatný.

Čo ak je test pozitívny?

Ak vám domáci test na koronavírus vyšiel pozitívne, mali by ste ihneď kontaktovať svojho lekára a nechať si vykonať aj PCR test. Samozrejme by ste sa mali izolovať, nestretávať sa s ďalšími ľuďmi podľa a pokynov svojho lekára sa začať liečiť.

Čo ak je test negatívny?

Ak vám test vyjde negatívne, s vírusom ste sa nestretli a klinické príznaky sú spôsobené pravdepodobne nejakým iným patogénom.

Je ale potrebné byť opatrný pretože negatívny výsledok testu môže tiež znamenať, že je človek ešte v inkubačnej dobe alebo sa nezačalo tvoriť dostatočné množstvo protilátok a je potenciálnym prenášačom. Je dobré test o pár dní zopakovať.

Majú niekde PCR test na predaj?

PCR test je druh testu, ktorí je určený pre školený a zdravotnícky personál. Jeho predaj v bežných obchodoch možný nie je. Dávajte si ale pozor na podvodných predajcov, ktorí by vám tvrdili opak riskujete tým, že kúpite falošný produkt ! Siahnite po certifikovanom teste na covid-19 z krvi.

Výhody domáceho testu na ochorenie COVID-19

Test je skvelým spôsobom ako môžu ľudia môžu doma zistiť, či ich príznaky majú súvis s vírusom COVID-19 alebo nie. Ak človek prekonáva niektorý z klinických príznakov, nemusí to hneď znamenať, že je nakazený koronavírusom.

Navyše si test človek môže urobiť z pohodlia domova a až následne na základe výsledkov postupovať ďalej podľa pokynov lekára.

 

 

Treba však pamätať na to, že tento test nenahrádza ambulantné testovanie a aj po zistení akéhokoľvek výsledku je potrebné pri ťažkostiach ďalej komunikovať so svojim lekárom.

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.