Rozhodli sme sa s priateľom tak ako už mnoho ľudí, počas chladných zimných mesiacov pre dovolenku v Thajsku.

Letenky sme kupovali na poslednú chvíľu, takže na tom sa odrazila aj ich cena. S poistením dokopy nejakých 630 eur na osobu, no dajú sa zohnať aj za podstatne nižšiu čiastku. Let sme ale mali z Košíc,  (- Viedeň – Doha – Bangkok) čo považujem za veľkú výhodu. Treba si dať ale pozor na časy prestupov. My sme si pozor nedali a nakoniec sme na letiskách strávili takmer 18 hodín.

zdroj: Krbataphoto

Viacero známych nám odporúčalo pri návšteve Thajska zastaviť sa na pár nocí aj Bangkoku a vidieť miestnu kultúru. Teraz už môžem s istotou povedať že dve noci v Bangkoku úplne stačia. Pri východe z letiska vás ovalí horúci vlhký thajský vzduch, s typickým zápachom, ktorý je mix sladkých vonných tyčiniek, vysmážaných jedál a smogu z výfukov. Tento vás bohužiaľ bude prenasledovať celý váš pobyt v Bangkoku. S tým sme my mali asi najväčší problém. V Bangkoku sú dve letiská no lety z Európy pristávajú zväčša na Letisko Suvarnabhumi, vzdialené od Bangkoku nejakých 30 km .

💡 TIP : Prečítaj si tiež zaujímavosti o Thajsku .

Priamo na letisku je zmenáreň aj bankomat, takže sa nemusíte obávať že nebudete mať kde vybrať/zmeniť peniaze. Poplatky pri výbere z bankomatu sa pohybujú okolo 5 eur, takže odporúčam vybrať radšej väčšiu čiastku. My sme si na letisku kúpili rovno aj SIM kartu, pretože sme boli upozornení o vysokých poplatkoch za roamingové služby slovenských operátorov. 3,5 GB internetu na 30 dní sme kúpili za nejakých 12 eur a komunikovali hlavne pomocou sociálnych sietí. Kartu vám ochotne zapne a nastav pani za okienkom.

zdroj: Krbataphoto

Možností ako sa dostať do centra mesta je mnoho či už sa rozhodnete pre vlak, autobus alebo taxík. Keďže sme prileteli v noci, rozhodli sme sa ale využiť podľa nás najpohodlnejšiu dopravu a to taxík. Cesta nás vyšla na 500 THB priamo na Khao Sun Road, na ktorej sme mali hotel. Ak plánujete využívať prepravu taxíkmi, naozaj odporúčam stiahnuť aplikáciu Uber. Táto aplikácia je v Bangkoku rozšírená a je aj najspoľahlivejší spôsob ako zohnať taxík.

Ubytovanie sme si riešili cez Booking a treba si dať veľký pozor na výber hotela. Veľakrát fotky na Bookingu nepredstavujú skutočnosť a my sme presne na to doplatili. (Čítajte recenzie tie vám o ubytku povedia najviac). Nočný život je v Bangkoku veľmi rušný a pokračuje až do skorých ranných hodín. My sme mali hotel priamo na najrušnejšej ulici. Keď sme si po príchode do izby na nočnom stolíku našli štuple do uší, považovali najprv za žart. O pol 3 ráno sme ich ale s radosťou využili.

zdroj: Krbataphoto

Ráno je ulica veľmi pokojná. Nájdete len pár otvorených obchodíkov s potravinami, poprípade stánok s ovocím. S príchodom tmy ale táto ulica ožíva. Na každom metri sa stretnete s rôznymi stánkami, ktoré ponúkajú pestrú ponuku jedál. Cez typické thajské cestoviny Pad Thai, kuracie mäso na nekonečne veľa spôsobov ale aj najrôznejšie druhy ovocia, kde sa stretnete aj s Durianom- najsmradľavejším ovocím na svete. Nájdete tu aj pre odvážnejších pečené škorpióny, tarantuly a iné špeciality. My sme ale odvahu nenašli a jedli sme hlavne cestoviny a ovocie. To je tam perfektné! Mango, melón, extrémne sladký ananás či mini banány. Na ulici sa dá najesť naozaj lacno. Pre predstavu sme mali dve porcie Pad Thai a k tomu palacinku, za čo sme zaplatili dokopy v prepočte 4 eurá.

zdroj: Krbataphoto

Chcela by som hlavne upozorniť na konzumáciu vody v tejto krajine. Voda z vodovodných kohútikov nie je pitná. Spôsobuje žalúdočné problémy.  Robia z nej ľad, takže si treba dávať pozor aby ste si nekupovali ovocie, ktoré je v tomto ľade potopené. Ďalej sa voda dáva do rôznych nápojov, ktoré vám budú určite ponúkať. Verte, že ani jeden z nich nestojí za dni strávené na izbe z dôvodu nevoľnosti. Kupovali sme si balenú neperlivú vodu. V obchode stojí pár THB. Dá sa kúpiť aj voda perlivá, no majú ju výhradne v malých sklenených fľaštičkách za vyššie ceny v porovnaní s neperlivou.

zdroj: Krbataphoto

V Bangkoku sme sa zastavili hlavne kvôli krásnym chrámom, ktoré sú tam takmer na každom rohu. Odporúčam Wat Pho, kde máte možnosť vidieť obrovskú zlatú sochu ležiaceho Budhu. To je jedna z najnavštevovanejších pamiatok. Za vstup do areálu zaplatíte v prepočte nejaké 2 eurá. Dostanete fľašu vody a máte možnosť prejsť okrem tejto sochy aj celý areál. Nájdete tam fakt krásne stavby s farebnými strechami typickými pre Thajsko.

zdroj: Krbataphoto

Veľa zlata a veľa farieb. To je pre túto krajinu typické. V tomto areáli sme stretli aj thajských mníchov v jasne oranžovom odeve. Odporúčam navštíviť aj chrám Wat Saket, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto, ak nebudete mať takú búrku ako sme mali my. Preto odporúčam pribaliť si do ruksaka aj pršiplášť. Počasie v Thajsku je nevyspytateľné a napriek tomu že túto krajinu navštívite mimo obdobia dažďov, môže vás z ničoho nič prekvapiť poriadny lejak.

zdroj: Krbataphoto

Pozor na parkovanie! Niektoré krajnice sú označené vyblednutými takmer neviditeľnými červeno bielymi pásmi. Vyznačuje to miesto, kde sa nesmie parkovať. My sme si to nevšimli a po príchode ku skútru nás čakalo nemilé prekvapenie. Skúter priviazaný reťazou s kladkou. Automaticky nás čakal na mieste taxikár so slovami, že policajná stanica je poriadne ďaleko ale on nás tam za 100 THB veľmi rád odvezie. Našťastie sme si to ale pozreli cez navigáciu a policajná stanica bola vzdialená nejakých 800 metrov od nás, takže sme sa rozhodli ísť pešo. Po zaplatení pokuty v prepočte nejakých 20 eur, nás pred vchodom opäť čakal taxikár. Ponuku, že vie kde máme skúter a rád nás za poplatok odvezie sme ale odmietli. Po príchode sme už mali dole reťaz a mohli sme pokračovať v jazde. Domáci pokutu nedostávajú a môžu parkovať úplne všade. Takže to že zaparkujete vedľa ďalšieho skútra ešte nemusí znamenať, že pokutu nedostanete.

zdroj: Krbataphoto

Na skútri odporúčam vydať sa na juh ostrova, kde máte cestou veľké množstvo pláži. Dlhú Karon Beach s pomerne veľkými vlnami, Kata Beach ktorá je síce menšia ale veľmi pekná pláž. Po ceste smerom na juh sa dostanete až na spodnú časť ostrova, kde je Hat Nai Han Beach  a Rawai Beach. Medzi týmito dvoma plážami sa nachádza najjužnejší bod ostrova Leam Promthep, odkiaľ je perfektný výhľad na otvorené more. Mne osobne sa najviac páčila Paradise Beach. Síce zaplatíte vstupné 200 THB, no pláž je udržiavaná a nestretnete sa tam s obchodníkmi. Obchodníci, ktorí sa vám snažia predať okuliare, rôzne mastičky alebo šperky, za ceny niekoľkonásobne vyššie ako v obchodoch . Ak nemusíte, nekupujte. Stretnete sa s nimi na všetkých vyššie spomenutých plážach ale aj na uliciach.

zdroj: Krbataphoto

Na ostrove sa vám nestane, že nemáte čo robiť. Či už podniknete výlet sami alebo si vyberiete z ponuky fakultatívnych výletov, je tam stále čo vidieť. Ak sa rozhodnete pre tie fakultatívne, ponuka je naozaj široká a stánky s výletmi sú na každom kroku. Výborná vec na týchto výletoch je, že vás vyzdvihnú ráno pred vašim hotelom a potom vás večer naspäť do hotela dovezú. Samozrejme základ pri kúpe je opäť zjednávať. My sme zjednali z pôvodných 3600 THB za výlet, čo je v prepočte 100 eur, na túto cenu za dva výlety. Vybrali sme si výlet na známy James Bond Island a výlet na Phi Phi Island.

zdroj: Krbataphoto

 

zdroj: Krbataphoto

V obidvoch týchto výletoch sme mali okrem hlavného cieľa množstvo ďalších zastávok na zaujímavých miestach. No určite by som teraz viac odporúčala výlet na ostrov Phi Phi. Príroda je neskutočná na každom jednom z ostrovov, ktoré cestou navštívite. Taktiež tyrkysová voda, akú vidíte na všetkých obrázkoch a biely piesok ktorý by som prirovnala k múke. Jednoducho perfektné. Upozornila by som snáď len na ostrov Monkey Beach. Na tejto pláži žijú opice a zrejme už majú dosť všetkých turistov lebo sú pomerne agresívne. Denne pohryzú až 12 turistov a nie je to práve tá vec ktorú by ste na dovolenke chceli riešiť.  A kradnú. Takže opatrne, lebo asi ťažko vysvetlíte na letisku, že vám pas ukradla opica. My sme si vybrali tieto dva výlety no škála výletov je naozaj široká a každý si tam príde na svoje.

zdroj: Krbataphoto

Večery sme trávili prechádzaním sa po meste a samozrejme nemôžte vynechať návštevu ulice Bangla Road. Patrí medzi najrušnejšie ulice v celom Thajsku. Na tejto ulici nájdete množstvo barov s tancujúcimi Thajkami a pred nimi desiatky postávajúcich Thajčanov ponúkajúcich vám drink či povestnú Ping Pong show. Tú sme ale kvôli upozorneniam známych nenavštívili, ale keď si trúfate určite si zo širokej ponuky vyberiete. Pozor! V Thajsku sú väčšinou najkrajšie ženy muži.

zdroj: Krbataphoto

Na uliciach sa stretnete so stánkami, kde sa predáva úplne všetko. A čo nemajú to určite do zajtra vyrobia. Ľudia sú ale veľmi milí. Ak vám nestačí vystavený tovar, predajca vás po zistení, že nie ste z polície vezme do tajného skladu. Tam sa stretnete s napodobeninami všetkých značiek, či už chcete Gucci kabelku, ktorá vyzerá úplne ako originál alebo nezohnateľné yeezy za 30 eur. Po otázke či máme záujem o „something special“ sme mali možnosť vojsť do zadebnených skladov, kde sme videli Rolexy za 100 eur, najnovšie modely značky Cartier či rôzny tovar značky Louis Vuitton na nerozoznanie od originálu. Ak máte o niečo záujem, funguje tu štýl kalkulačky. Keďže väčšina obyvateľov ovláda iba základnú angličtinu (ak vôbec), predávajúci vám napíše do kalkulačky cenu akú si predstavuje. Kalkulačku vám podá a vy môžete buď súhlasiť alebo napíšete tu svoju, ktorú ste ochotní ponúknuť. Nebojte sa napísať naozaj nízku cenu a trvať na nej. Väčšinou to funguje.

zdroj: Krbataphoto

Ak vám v šatníku chýba oblek, v Thajsku vám tento problém určite vyriešia. Vyrobia vám oblek na mieru. Cestou po meste vás určite niekoľko krát zastavia s typickými vetami „suit my brother“ „hello my friend“ a katalógom plným „značkových“ oblekov ktoré vám ušijú za pár dní za výborné ceny.

Samozrejme ako ináč sa tu stretnete s množstvom ponúkaných thajských masáží od výmyslu sveta s cenami do 10 eur.

Ubytovanie sme si zabezpečovali opäť pomocou aplikácie Booking ešte z domu, no už aj to bol problém. Je lepšie zabezpečovať si ubytovanie skôr ako týždeň pred dovolenkou. Nájsť hotel v dobrej cenovej relácii nie je síce tak náročné, no ťažšie je to už s jeho kvalitou a čistotou (opäť odporúčam hlavne čítať recenzie). Keďže na dobu 2 týždne sme už žiadny vhodný nenašli, rozhodli sme sa vybrať si 2 rôzne hotely, každý na dobu 6 nocí.

Odporúčam ubytovanie v okolí nákupného centra Jung Ceylon. Je to asi nejakých 8 minút chôdze na Bangla Road a od pláže, no v okolí máte množstvo obchodov. V blízkosti tohto nákupného centra sa nachádzajú dve veľké tržnice, kde viete kúpiť úplne všetko. Či už máte chuť na čerstvé ovocie, ktoré priamo pred vami nakrájajú alebo rôzne typy cestovín či mäsa,  tu si určite vyberiete. Môžem odporučiť mango s ryžou. Môže to znieť ako nezvyčajná kombinácia, no zaradila by som to medzi to najlepšie, čo sme jedli. Na výber máte aj veľké množstvo čerstvých rýb, či homárov. Množstvo zaujímavých reštaurácií a obchodov nájdete aj priamo vo vyššie spomínanom nákupnom centre.

zdroj: Krbataphoto

Cestu na letisko cestou domov sme si zarezervovali deň pred odchodom na recepcii hotela. Zaplatili sme opäť 800 THB. Je to síce zrejme vyššia cena, akú by sme zaplatili taxikárom postávajúcim na ulici, no chceli sme sa spoľahlivo a včas dostať na letisko.

Na koniec by som snáď už len poznamenala ako ma množstvo ľudí upozorňovalo na nebezpečenstvo v tejto krajine. Teraz už s istotou môžem poznamenať, že som nemala absolútne pocit nejakého strachu a nebezpečenstva. Či už to na vyššie spomínanej Bangla road alebo počas nočných prechádzok bočnými uličkami. Ľudia sú tu vo väčšine veľmi chudobní, no ku všetkým turistom veľmi milí a ústretoví. Nemusíte mať strach. Bude chvíľu trvať kým si na spôsob ich vystupovania a ponúkania produktov zvyknete, keďže nikde v Európe sa s týmto štýlom nestretnete. Ale toto je Ázia!

VIDEO:

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

2 KOMENTÁRE

  1. Zo zvedavosti som klikol na článok, keďže som bol v Thajsku veľakrát. v článku je mnoho nesprávnych informácií… Voda, z ktorej sa robí ľad je filtrovaná a pitná. Ovocie, ktoré je v tomto ľade naložené, takisto aj ľad ktorý sa dáva do drinkov, či voda, ktorá sa môže pridať je taktiež pitná. Nemusíte sa báť žiadnych drinkov s ľadom, užívajte si ich. Keby som nepoznal Thajsko, tak z článku neviem, že autori boli na ostrove Phuket, iba že na ostrove. Pokuty za všeličo dostávajú cudzinci rovnako ako domáci. Aj u nás sa stane, že moje auto je odtiahnuté, a to vedľa nie a parkujeme rovnako. A ak chcete zažiť iné ako komerčné Thajsko s nákupnými centrami, ping pong show, tanečnicami, predajcami na plážach atď atď atď…. choďte mimo Phuket. Kde, to písať nebudem, to si musí každý nájsť sám. Práve preto, aby sa z toho nestal ďalší Phuket 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.