Pomáhať zmierniť utrpenie vo svete je jedno z budhistických učení, ktoré vedie svojich nasledovníkov od narodenia až do smrti. A mníchom v jednom thajskom chráme nepomáhajú ľudia len peniazmi, oblečením, jedlom, ale dodávajú im plastový odpad a oni na oplátku pomáhajú našej planéte jeho recykláciou. A ako? Vyrábajú z neho rúcha.
Napriek tomu, že ide o zlomok veľkosti Číny, Indie a USA, tak Thajsko je aj napriek tomu jedným z piatich najväčších plastových znečisťovateľov na Zemi. Krajina je tiež prevažne budhistická a podľa Phra Maha Pranom Dhammalangkara bojuje tento chrám s globálnou environmentálnou krízou v súlade s učením Budhu. Chrám Wat Chak Daeng v provincii Samut Prakan, južne od Bangkoka, sa stal doslova recyklačnou mekkou. Veľký recyklačný stroj rozdrobuje darované plastové vrecká a fľaše do veľkých balíkov, ktoré mnísi ďalej prepravujú do recyklačných závodov. Plast sa zmení na polyesterové vlákna, ktoré potom pracovníci zafarbia a vyrábajú z nich ikonické oranžové rúcha.
Príjem z predaja využívajú na prevádzku i výplatu pracovníkov, medzi ktorými sú napríklad aj zdravotne postihnutí, ženy v domácnosti či dôchodcovia. Samotný opát sa vyjadril, že inak by tieto odpadky skončili v žalúdku nevinných zvierat, a tak ich radšej využijú takýmto spôsobom. A čo viac, podľa Ocean Conservancy dokopy až 40 ton plastov, ktoré mnísi recyklovali, pomáha zastaviť príliv plastového znečistenia z Thajska. Juhovýchodná Ázia je totiž na 5. mieste v nelichotivom rebríčku, ktorý hovorí práve o množstve plastového odpadu v jednotlivých krajinách. „Nie je to len o tom, že mnísi aktívne prispievajú k recyklácii, ale zvyšujú o tomto probléme povedomie aj v iných komunitách,“ povedal Chever Voltmer, ktorý pracuje ako riaditeľ v oblasti plastov pre Ocean Conservancy.
Foto: youtube