Možno je čas naučiť sa cudzí jazyk, ak ho ešte neovládate. Hovorí sa, že znalosť dvoch jazykov môže zmeniť proces starnutia mozgu. Nová štúdia ukazuje, že u dvojjazyčných dôchodcov sa vyvinula Alzheimerova choroba o štyri až päť rokov neskôr ako u ich jednojazyčných kolegov.

Foto od Pixabay

Ellen Bialystok z York University v Toronte, ktorá tento výskum uskutočnila, tvrdí, že hovorenie viac ako jedným jazykom spôsobí, že sa váš mozog preformuje. „Čím viac budete používať iný jazyk, tým lepšie sa v ňom zorientujete. To nás neprekvapuje, ale spolu s tým platí, že čím viac budete používať dva jazyky, tým viac sa váš mozog nenápadne prepája. Verím, že to má vplyv na systém pozornosti. To je to, o čom poznanie je, teda vedieť čomu sa musíte venovať a blokovať zvyšok.“

Aj keď to môže spôsobiť, že bude ľudský mozog zdravší, Tamar Gollan z Kalifornského centra pre výskum Alzheimerovej choroby v San Diegu sa zameral na skutočnosť, že dvojjazyčnosť nemôže zabrániť vzniku Alzheimerovej chorobe. V súčasnej podobe nie je známa žiadna príčina choroby, preto neexistuje spôsob, ako jej predchádzať. Dvojjazyčnosť vás síce neochráni pred touto chorobou ani nezabráni poškodeniu mozgu. Robí ale to, že vás prinúti pokračovať v činnosti, a to aj napriek poškodeniu mozgu. Predstavte si športovca so zranením, ktorý prešiel cez cieľovú čiaru, aj keď je zranený,“ povedal.

Foto od Instagram

Pokiaľ ide o výhody dvojjazyčnosti, vďaka ktorej je váš mozog aktívny, Tamar tvrdí, že je to preto, lebo ľudský mozog musí pracovať viac. Vysvetlil: „Keď ste dvojjazyční, tak jeden jazyk nemôžete vypnúť, takže neustále musíte čeliť voľbám, čo monojazyční ľudia nemusia robiť.Ellen však verí, že čím dlhšie ovládate dva jazyky, tým viac zmien sa udeje vo vašom mozgu a že použitie dvoch jazykov dokáže reorganizovať mozog.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.