Tibetský mastif je plemeno psa, ktorého výchovu by nezvládol hocikto. Tento obrovský, priam rozprávkový pes vyzerá ako taký menší medveď. Plemeno je veľmi staré a pochádza z Tibetu. Samice v priemere dorastajú do výšky niečo vyše 60 cm a vážia okolo 55 kilogramov, zatiaľ čo psy dorastajú do výšky aj 83 cm a ich hmotnosť sa pohybuje od 60 do 90 kilogramov. 

Na ich majestátnosti im pridáva obrovská srsť, s ktorou určite nie je málo roboty. Sú známe tým, že pochádzajú z kočovných kultúr v Tibete, Číne, Mongolsku, Indii a Nepále, kde ich používajú miestne kmene najmä na ochranu oviec pred vlkmi, leopardmi, medveďmi či tigrami.
Niektorí chovatelia rozlišujú dva typy tibetského mastifa, a to „Do-khyi“ a „Tsang-khyi“. Tsang-khyi sa všeobecne označuje ako vyšší, ťažší a silnejšie jedinec. Oba typy sa však často narodia v rovnakom vrhu s tým, že pre väčšie a ťažšie šteňatá majú pripravené iné úlohy.

Zaujímavosťou je, že tieto obrovské psy chované v niektorých západných a čínskych chovateľských staniciach môžu vážiť viac ako neuveriteľných 115 kg. Je to síce socializovaný pes, no nie úplne vhodný do domácnosti, aj keď vychovať sa dá. Počas stoviek rokov selektívneho šľachtenia bolo toto plemeno využívané na viacero úloh. Sú oceňované ako skvelí noční strážcovia či ako šikovní odrádzači predátorov a rôznych votrelcov. Počas dňa často spia a v noci sú veľakrát o mnoho aktívnejší, pohotovejší a aj uvedomelejší.

Rovnako ako iné plemena určené na stráženie, aj toto plemeno je inteligentné a tvrdohlavé. Odporúča sa výcvik v oblasti poslušnosti, pretože ide o výkonné plemeno so silnou vôľou. Dokážu byť aj rodinnými psami, ale chce to pevnú ruku a dobrú výchovu. Majitelia musia rozumieť psej psychológii a musia byť ochotní a schopní prevziať prvotné vedúce postavenie. Nedostatok dôslednej a racionálnej disciplíny môže viesť k vytvoreniu nebezpečných a nepredvídateľných psov. Toto plemeno sa neodporúča vlastniť niekomu, kto je len začínajúcim psíčkarom.  

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.