Tichý oceán je najväčším a najhlbším oceánom na svete. Avšak, nachádza sa tam aj najväčšie smetisko plné plastov vytvorené ľuďmi, ktoré pláva na hladine a vyzerá ako taký ostrov. Chcete sa dozvedieť viac? Neprestávajte čítať, dozviete sa mnoho zaujímavosti, o ktorých ste zrejme nepočuli.

pacific ocean fotografia
Foto od Tony Webster

Fakt č. 1: V roku 2012 prežil rybár José Alvarenga neuveriteľných 438 dní na jednoduchej plti v Tichom oceáne. Bez motora, GPS a jedla. Jedol neupravené mäso z korytnačiek a rýb, pil dažďovú vodu a vlastný moč.

Fakt č. 2: V strede Tichého oceánu existuje miesto, ktoré je známe ako „kozmický cintorín“, pretože je tam viacero vesmírnych lodí resp. ich vrakov. A nájdete tam aj zaniknutú vesmírnu stanicu Mir.

Fakt č. 3: V roku 1992 vypadlo 28 000 gumených kačiek z prepravnej lode do Tichého oceánu a spôsobilo to revolúciu v chápaní obehu oceánov.

Fakt č. 4: Spoločnosť Singapore Airlines 21, zaznamenala najdlhší nepretržitý let (18 hodín), a to zo Singapuru do New Jersey. Zaujímavé je, že v lietadle boli špeciálne skrinky na uloženie mŕtvol, pretože počas letu cez Tichý oceán a severný pól lietadlo nemohlo pristáť ani v prípade, že by niekto zomrel.

Fakt č. 5: Najtajnejšia námorná základňa amerického námorníctva sa nachádza v odľahlom jazere v severnom Idahu. Miestni obyvatelia sa domnievajú, že existuje podzemná vodná cesta do Tichého oceánu, ktorá sa používa na mimoriadne tajné účely.

Fakt č. 6: V Tichom oceáne sa nachádza mobilný vesmírny prístav, ktorý sa používa od konca 90. rokov 20. storočia.

Fakt č. 7: Najväčšia sopka na Zemi sa nazýva Tamu Massif a nachádza sa na dne oceánu.

Fakt č. 8: Vedci definovali Zealandiu ako 8. kontinent. A 94 percent z nej sa nachádza pod Tichým oceánom.

Fakt č. 9: Je tam viac ako 25 000 ostrovov. Koncentrácia ostrovov je najvyššia v južných častiach Tichého oceánu, v blízkosti rovníka. Tichomorie je domovom druhého najväčšieho ostrova na svete – Novej Guiney.

Fakt č. 10: Tichý oceán je 15-krát väčší ako USA. V skutočnosti pokrýva až 28% celého povrchu zemegule.

Fakt č. 11: 60% všetkých ulovených rýb pochádza priamo z Tichého oceánu.

Fakt č. 12: Je nielen najväčší, ale aj najhlbší. Priemerná hĺbka je cca 3 800 metrov. Challenger Deep je najhlbším bodom v Tichom oceáne a môže sa pochváliť hĺbkou až 10 920 m.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.