Tieto fakty o obrovskej katastrofe, ktorá sa udiala vo Fukušime v roku 2011, by ste mali vedieť

3304

Ubehlo len 7 rokov od veľkého nešťastia, ktoré sa udialo vo Fukušime, v Japonsku a to dňa 11. marca 2011, no následky sú viditeľné dodnes. Zemetrasenie a následné tsunami zabilo viac ako 20 000 mužov, žien a detí, zničilo oblasti severovýchodného Japonska a mnohým spôsobilo utrpenie, či bolesť. Nasledovala jadrová katastrofa, pri ktorej sa uvoľnil do ovzdušia rádioaktívny odpad. Udialo sa to v jadrovej elektrárni Fukushima Daiichi. Táto katastrofa 7. úrovne dokonca priviedla japonského premiéra k obavám o existenciu Japonska! Celý čas však autority zmierňovali dopad katastrofy na životné prostredie aj napriek tomu, že táto udalosť mala obrovské rozmery. Udalosti vo Fukušime ovplyvnili nie len Japoncov, ale dá sa povedať, že veľkú časť sveta. Prečítajte si niekoľko faktov o veľkom čiernom dni.

fukushima fotografia
Foto od Backyard World

Silnejúca nočná mora

Rádioaktívna nočná mora vo Fukušime trvala ešte niekoľko rokov po tom. Počiatočné uvoľňovanie rádioaktívneho materiálu stúpalo takmer dva týždne a rádioaktívne izotopy sa rozšírili do atmosféry, pôdy aj do vody. Japonská energetická spoločnosť TEPCO, ktorá bola zodpovedná za reaktor Fukušima, až v júli 2013 uznala, že 300 ton kontaminovanej vody uniklo do oceánu. Ešte v decembri 2013 unikal rádioaktívny materiál.

Žiarenie sa šírilo po celom svete

Aj tri roky po tom, v roku 2014, rádioaktívny prúd dosiahol tichomorské pobrežie Spojených štátov. Rádioaktívny materiál síce nebol nebezpečný, no prúdil tam ďalšie roky a vyvrcholil v roku 2016. Toto však nebola jediná dotknutá oblasť. Žiarenie sa dostalo do atmosféry a usadilo sa v takých vzdialených štátoch ako Slovinsko, Francúzsko, Kanárske ostrovy a dokonca aj v Arktíde.

Žiarenie kontaminovalo americké potravinové zásoby

Vzorky vzduchu, vody a mlieka zhromaždené v Spojených štátoch po katastrofe ukázali vysokú úroveň rádioaktívneho jódu, cézia a teluru. Keď sa udeje takáto katastrofa, šíri sa neuveriteľnou rýchlosťou a len ťažko pred ňou ujsť.

Tichomorský život je vážne ovplyvnený

Hneď po katastrofe sa objavili rádioaktívne izotopy zasahujúce do života v mori, vrátane sťahovavých druhov akými sú napr. tichomorský tuniak modroplutvý. V januári 2014 bolo zistené, že rybári chytili ryby, ktoré boli vystavené žiareniu a toto žiarenie prekročilo stanovené štandardy až 124-krát. Postupné uvoľňovanie kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima spôsobilo, že ryby v okruhu 260 km od pobrežia boli takisto vystavené obrovskému ožiareniu.

Rádioaktívny jód predstavuje najväčšie riziko

Ihneď po katastrofe japonské úrady evakuovali oblasť v okruhu 20 km od elektrárne. Väčšina obáv sa točila okolo jódu-131, ktorý dokáže spôsobiť vážne poškodenia kože, štítnej žľazy, rakovinu i smrť.

Zasiahnuté Tokio

Ešte 2 roky po katastrofe v obytnej zóne v Tokiu, 230 km od Fukušimy, sa zistil stupeň radiácie v pôde porovnateľný s tým, ktorý bol zaznamenaný okolo zóny 4 v Černobyle. Jedným z dôvodov takejto úrovne znečistenia v hlavnom meste je, že medzi Tokiom a Fukušimou nie sú žiadne hory dostatočne vysoké na to, aby dokázali zablokovať rádioaktívne mraky.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Jáj
10. apríla 2019 9:40

Jáj bože múj