Fajčenie sa v súčasnosti vníma ako akýsi celospoločenský problém súčasnej doby. Samozrejme, že fajčiari toto neradi počúvajú, no treba si uvedomiť, že neškodia len sebe, ale často aj iným. S fajčením nie je také jednoduché prestať, no silou vôle sa to dá. Či už ste fajčiarom, alebo nie, tieto fakty ste možno o tomto zlozvyku ešte nepočuli. A ak áno, nie je na škodu si ich pripomenúť.

cigarettes fotografia
Photo by realworkhard

Fakt č. 1: Cigarety vedú fajčiarov ku konzumácii ťažších jedál s výraznou chuťou. V prípade, že fajčíte, práve nikotín znižuje funkciu chuťového zmyslu, a preto vyhľadávate chuťovo výrazné okorenené a tiež ťažké jedlá.

Fakt č. 2: Jedna jediná cigareta obsahuje viac ako 4 800 chemických látok, z ktorých až 69 môže spôsobiť rakovinu. Medzi najnebezpečnejšie patria látky ako oxid uhoľnatý, nikotín, arzén, decht, toluén či kyanovodík. A vedzte, že takéto látky dohromady tvoria smrteľný koktejl pre telo. 

Fakt č. 3: V USA príde ročne o život až 50 tisíc ľudí kvôli tomu, že sú vystavení pasívnemu fajčeniu. Preto fajčenie neohrozuje len fajčiarov, ale aj okolie. A najhoršie na tom je, že najmä vašich blízkych, a preto by ste na to mali myslieť. 

Fakt č. 4: Zaujímavé je, že väčšina fajčiarov prestáva zvyčajne fajčiť od pondelka. Samozrejme, že ak nemusíte, tak to neodkladajte. V tomto prípade nie sú potrebné žiadne ultimáta. 

Fakt č. 5: Na celom svete sa denne vyfajčí neuveriteľných 15 miliárd cigariet. A toto je hlavný dôvod, prečo je tabakový priemysel jeden z najrozvinutejších na svete. Fajčenie je najviac rozšírené v južných krajinách Európy, a to najmä v Grécku, Bulharsku, Chorvátsku a na Cypre. Najmenej kupujú cigarety Švédi.

Fakt č. 6: Každá vyfajčená cigareta skracuje dĺžku života približne o 14 minút. Nie je to len fráza. Ak pravidelne vyfajčíte balenie cigariet denne, môžete stratiť aj niekoľko rokov života. 

Fakt č. 7: Dýchať vzduch v Naí Dillí je rovnako škodlivé, ako vyfajčiť 100 cigariet denne. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa úroveň znečistenia vzduchu v mestách v priebehu posledných niekoľkých rokov výraznejšie zvyšuje. Najviac znečistené ovzdušie je v indickej metropole Naí Dillí. Alarmujúce znečistenie ovzdušia je aj v Káhire, Dháke, Kalkate, Bombaji, Pekingu, Šanghaji, Istanbule, Mexiku či v brazílskom meste Sao Paulo.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.