Historický ľudský odkaz môže niesť dôležitý odkaz. Objavy, ktoré sú alebo ešte len čakajú na odhalenie nám umožňujú odhaliť viac z minulosti, vďaka čomu sa dozvedáme nové informácie o tom, aký bol kedysi život. Momentálne sa archeológom podarilo objaviť niečo, čo si zaslúži osobitnú pozornosť.

Vedci objavili najstarší príbeh rozprávaný na Zemi – kresbu trpasličieho bizóna loveného ľuďmi alebo nadprirodzenými bytosťami. Archeológovia z Griffith University v Austrálii chodili študovať jaskyne v indonézskom Sulawesi a narazili na jaskynné kresby, o ktorých sa predpokladá, že majú viac ako 44 000 rokov. Síce to zrejme nie sú tie najstaršie jaskynné kresby – doposiaľ najstaršou kresbou zostáva hovädzí dobytok znázornený v jaskyni Lubang Jeriji Saléh, ktorý má cca 52 000 rokov, avšak čo ich robí jedinečnými je to, že rozprávajú príbeh. Najstarší príbeh na Zemi.

Kresba totiž zobrazuje scenár poľovníctva – skupina poloľudských a polozvieracích postáv, ktorí sa pokúšajú uloviť prasa a miniatúrneho byvola, pomocou oštepov a lán. Na tejto výprave sa zúčastnili profesor Maxime Aubert, docent Adam Brumm z ARCHE a pridali sa k nim Adhi Agus Oktaviana – indonézsky odborník na umenie a Basran Burhan – sulawézsky archeológ, taktiež obaja doktorandi z Griffith University. Humanoidné postavy sú akési naprirodzené bytosti, čo lepšie definuje sulawézske náboženstvo.

Vedci tvrdia, že tento nový objav poskytuje rozsiahly prehľad o náboženstve týchto ľudí. Archeológovia naznačujú, že by to mohol byť najstarší dôkaz ľudskej schopnosti predstaviť si nadprirodzenosť. V regióne Sulawesi sa predtým nič také nenašlo. Profesor Adam Brumm, jeden z vodcov expedície, vysvetlil v článku z Griffith University, že títo nadprirodzení lovci sa dajú nájsť takmer vo všetkých zobrazeniach modernej spoločnosti ako bohovia alebo duchovia. Tieto špecifické osoby v Sulawesi sú dnes najstarší svojho druhu. V minulosti bol najstarším objaveným obrazom tohto druhu napoly muž a napoly lev v Nemecku, ktorého vek je 40 000 rokov.

Expedícia skúmala oblasť, ktorá bola veľmi dobre zdokumentovaná a boli tam už mnohokrát. Jeden z členov tímu si však náhodou všimol časť jaskyne, ktorú nikdy predtým nevideli. A práve tam boli objavené tieto jaskynné kresby. Je tiež dôležité všimnúť si jemné detaily v týchto kresbách – rysy tváre, kopytá a kožušina byvolov nie sú v žiadnom prípade zjednodušujúce, zatiaľ čo obrie prasa, aj keď vyblednuté vekom, má výrazne podrobný tvar. Doteraz sa verilo, že zložité snímky, ako sú tieto (nielen vizuálne detaily, ale zložité príbehy a sofistikované kultúrne vyobrazenia), neboli vyobrazované pred viac ako 35 000 rokmi.

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.