Na svete je okolo 200 krajín, no už menej tých, kde môžete vidieť mnoho historických období, ktoré sa tam podpísali na architektúre alebo na rôznych zachovaných historických pamiatkách. Ťažko je ale povedať, ktorá krajina je naozaj tá najstaršia. Preto vám prinášame zoznam viacerých, ktoré sa medzi tie najstaršie radia.

Grécko

Grécka civilizácia v podstate naučila svet význam slova „staroveký“. Vyspelé civilizácie vznikali v Grécku už okolo roku 3 200 pred n.l. Hlavné mesto – Atény v roku 508 pred n. l. zaviedlo prvú demokraciu na svete. Mnohé historické udalosti v gréckych dejinách sa dostali do povedomia a vie o nich celý svet. Veď napríklad aj také olympíjske hry začali práve tam.

greece fotografia
Photo by Dias12

Čína

Čína, jedna z veľkých kolísk civilizácie, bola vždy jednotná. Existencia prvej dynastie sa nedávno dokázala ako skutočná, našli totiž ich pozostatky z čias doby bronzovej. Prvá dynastia sa už mohla pochváliť písmom, ktoré je priamym predkom moderného čínskeho písma. Dynastia Shang vládla od 17. do 11. storočia pred n. l.

china fotografia
Photo by Free-Photos

Arménsko

Rovnako ako Židia, Arménsko je národ známy pre svoju veľkú diaspóru. Arménci však osídľovali krajinu počas posledných 2 600 rokov, pričom prvé zmienky o Arménsku sa vyskytli už v 6. storočí pred n. l.. Jerevan – hlavné mesto Arménska, bol založený už v roku 782 pred n. l.. Arménsko bolo tiež prvým štátom, ktorý oficiálne uznal kresťanstvo ako štátne náboženstvo v roku 301 a krajina si stále drží svoju vlastnú arménsku cirkev.

armenia fotografia
Foto od D-Stanley

Irán

Zatiaľ čo Irán existoval v rozoznateľnej podobe až od začiatku 16. storočia, táto oblasť má dlhšiu civilizačnú históriu, ako akákoľvek iná krajina na svete. Civilizácia z doby bronzovej bola jednou z prvých, ktorá vyvinula klinové písmo v 3. tisícročí pred n. l. a proto-iránske skupiny ľudí prichádzali do tejto oblasti už v 2. tisícročí pred n. l. Achaemenidská ríša, ktorá fungovala od roku 550-330 pred n. l., bola najväčším impériom v odvekej histórii.

iran fotografia
Foto od D-Stanley

Etiópia

Krajina prešla od 2. tisícročia pred n. l. rôznymi monarchiami. Je jednou z dvoch afrických krajín, ktoré nikdy neboli kolonizované Európanmi. Etiópia bola vždy veľmi rozmanitým, multietnickým štátom a to sa vzťahuje aj na jej náboženstvo. Vtedajšie kráľovstvo Aksum bolo jedným z prvých krajín, ktoré po Arménsku prijalo kresťanstvo.

ethiopia fotografia
Foto od Irene2005

Egypt

Hoci staroveký Egypt z hľadiska kultúry má veľmi málo podobností s dnešným Egyptom, prvé kultúry, ktoré sa podobali raným egyptským dynastilom, sa začali formovať už v 6. tisícročí pred n. l. Egyptské hieroglyfy – druhé najstaršie písmo na svete, vynašli okolo roku 3 200 pred n. l.. Kráľ Menes vytvoril prvé jednotné kráľovstvo okolo roku 3 150 pred n. l. Egyptu neskôr vládli Peržania i Gréci. V dnešnej dobe je táto krajina z väčšej časti moslimská.

egypt fotografia
Photo by MonicaVolpin

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.