Určite väčšina z nás už mala problém so spánkom. Niekomu robí problém aj samotné zaspatie. Keď len tak ležíte na posteli a neviete zaspať. Je to pre každého z nás veľmi nepríjemné a frustrujúce. Spánok spolu s diétou, stresom, fyzickou aktivitou a vyhýbaním sa karcinogénom sa v posledných rokoch čoraz viac skúmajú a zapájajú sa tak do lekárskej oblasti. Pomáha to vytvárať obraz zdravého životného štýlu.

sleep fotografia
Photo by C_Scott

Existuje veľké množstvo štúdii, ktoré naznačujú, že jednotlivci trpiaci nedostatkom spánku zväčša konzumujú také jedlá, ktoré obsahujú cukry a ťažké sacharidy. A tie sa vyskytujú vo všetkých typických nezdravých potravinách. Predpokladá sa, že vzhľadom k znížujúcim sa hodinám spánku si mozog pokúša nájsť väčšie zdroje energie, aby sa udržal v bdelosti.

Na druhej strane však existuje aj množstvo takých potravín, ktoré skracujú čas potrebný na to, aby sme zaspali a tiež dokážu zlepšiť celkovú kvalitu spánku.

Naš mozog produkuje hormón nazývaný melatonín (známy tiež ako hormón spánku), ktorý je počas bdenia potlačený. Aktívnejším sa stáva v čase, keď slnko zapadá a blíži sa čas odpočinku. Zdá sa, že produkcia melatonínu úzko súvisí s príjmom aminokyseliny nazývanej tryptofán, ktorú získate z diétnych zdrojov.

Tryptofán je prítomný v potravinových zdrojoch bohatých na bielkoviny, ako je červené mäso, hydina, vajcia a ryby. Ryby sú mimoriadne dobrou voľbou vďaka prítomnosti základných vitamínov B, ktoré zvyšujú obsah tryptofánu vo vašom tele. No ešte vhodnejšie sú ryby s kosťami ako makrely, sardinky a ančovičky, pretože sú lepšie pre dosiahnutie kvalitného spánku vďaka obsahu horčíka.

 eggs fotografia
Photo by stevepb

Dobrú správu máme aj pre vegetariánov a vegánov. Tieto vyššie spomínané potrebné vitamíny a tryptofán obsahuje aj fazuľa, šošovica či tofu. Orechy a semená ako kešu orechy, mandle, ľanové semienka, pistácie, chia semená, slnečnicové semená, lieskové orechy a hlavne tekvicové semená, sú takisto bohaté na tryptofán.

nuts fotografia
Foto od Jeremy Weate

A ak máte radi čaj, tak aj harmančekový je vhodný a dopomáha k rýchlejšiemu zaspatiu. Určite však pomôže aj skvalitniť spánok.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.