Od samotného vrcholu Mount Everestu až po Mariansku priekopu, všade nájdete plast. Napriek tomu, že poznáme ekologické, ekotoxikologické a tiež ekonomické účinky plastového znečistenia, nepodarilo sa nám zakázať používanie plastových výrobkov. Avšak, teraz vďaka vynálezu len 17-ročného dievčaťa máme konečne oveľa lepšiu alternatívu k škodlivým plastom. Materiál podobný plastu je vyrobený zo škrupín kreviet a rozkladá sa 1,5 milióna krát rýchlejšie ako väčšina komerčných plastových výrobkov, ktoré dnes používame.

Foto od Facebook

Ako to všetko začalo

Mladá Angelina Arora pochádza z Adelaide a k riešeniam znečistenia plastami ju už ťahalo od veľmi mladého veku. Po experimentovaní s rôznymi organickými materiálmi dostala nápad použiť škrupiny z kreviet. O vplyve plastového odpadu na životné prostredie sa dozvedela počas nakupovania so svojou matkou v miestnom supermarkete. Zaujímalo ju prečo jej matka musí platiť za plastové tašky. Na požiadanie ju pokladník informoval o tom, ako plasty ničia planétu a že dodatočný poplatok aspoň odrádza niektorých ľudí od jej používania. Toto inšpirovalo Angelinu k vytvoreniu biologicky odbúrateľnej alternatívy, ktorá by sa rozkladala oveľa rýchlejšie ako bežný plast.

Ťahalo ju to k vede

Láska k vede jej poskytla správne nástroje a porozumenie, ale cesta k vývinu ekologického plastu nebola vôbec ľahká. Experimentovala s celým radom organických materiálov, ako je kukuričný škrob a šupky z banánov, ktoré kvôli svojej rozpustnosti musela vylúčiť. V jeden večer, počas večere, si všimla, že škrupiny kreviet vyzerajú ako plast. Zaujímalo ju čo to spôsobuje a okamžite odišla do laboratória, aby vykonala výskum.

Zo škrupín extrahovala sacharid nazývaný chitín a pomocou chemickej konverzie ho zmenila na chitosan. Potom ho zmiešala s nerozpustným proteínom nazývaným fibroín. Použitím kombinácie týchto dvoch organických materiálov vytvorila plastový materiál, ktorý sa úplne rozložil do 33 dní. Tento plast navyše pri rozklade uvoľňuje dusík, a preto sa môže používať ako mulč alebo rastlinné hnojivo.

Foto od Facebook

Množstvo ocenení

Tento jej úspech si pochopiteľne získal veľkú pozornosť. V roku 2018 získala ocenenie od BHP Billiton Foundation za jej prínos vo vede a technike. Okrem toho získala Angelina inovátorsku cenu od ďalšej organizácie. Medzinárodné uznanie získala aj na Medzinárodnom veľtrhu vedy a techniky vedený spoločnosťou Intel. Vďaka svojej skvelej práci si dokázala získať komplexné štipendium na jednej z najlepších univerzít v Spojených štátoch.

Súčasnosť

Angelina sa v súčasnosti pokúša zistiť ako začať s výrobou produktu tak, aby bol komerčný, teda začal by sa predávať a bol by bežne dostupný. Jej cieľom je zbaviť oceánov plastového odpadu. Chce tiež inšpirovať a povzbudiť ostatných mladých ľudí, aby sa podieľali na tom, aby sa svet stal lepším miestom.

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.