Kysuce i Orava rozhodne patria medzi najkrajšie regióny na Slovensku. Rozprestierajú sa na severozápade našej krajiny. Terchovú, Starú Bystricu, Vratnú dolinu i Oravskú lesnú nájdete práve v týchto regiónoch a neďaleko od seba. Poďme si teraz priblížiť tieto jedinečné miesta, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť.

Terchová + Jánošíkove diery a Vrátna dolina

Táto obec sa preslávila vďaka najznámejšiemu slovenskému zbojníkovi – Jurajovi Jánošíkovi. Na kopci stojí aj jeho 7,5 metrov vysoká socha, odkiaľ budete mať výborný výhľad na okolie.

Photo by wikimedia

Ďalším veľkým lákadlom pre turistov sú Jánošíkové diery, ktoré takisto patria pod katastrálne územie Terchová. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Počas ich prehliadky uvidíte viac ako dvadsať vodopádov. Je to veľmi zaujímavá cesta v krásnom prostredí s rôznymi skalnými útvarmi a prechádzať budete najmä po rebríkoch.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Vrátna dolina sa nachádza len 3 km od Terchovej v národnom parku Malá Fatra. Je to výborné miesto najmä pre aktívnych turistov, ktorí milujú turistiku v krásnom prostredí alebo si radi v zime zalyžujú, či venujú sa napr. behu na lyžiach a iným športom. Určite tam budete mať čo robiť v zime i lete. Keďže súčasťou tejto doliny sú aj vyššie spomínané Diery, o zážitok budete mať postarané.

Photo by wikimedia

Stará Bystrica, Nová Bystrica

Obec Stará Bystrica sa výrazným spôsobom preslávila len nedávno. Postavili tam totiž jeden z najmladších orlojov na svete. Ide vlastne aj o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, ktorá je patrónkou Slovenska. Ide tiež o jediný a prvý orloj v našej krajine. Choďte si ho obzrieť a počkajte aj na jeho spustenie a krátke predstavenie úplne zadarmo.

Autor: zaujimavysvet
Photo by wikimedia

Neďaleko Novej Bystrici sa nachádza skanzen Vychylovka. Ide vlastne o múzeum kysuckej dediny, kde nájdete 34 stavieb, a to prevažne obytných domov a hospodárskych budov, krčmu, dva mlyny a murovanú kaplnku zo Zborova nad Bystricou. Súčasťou skanzenu je aj úzkokoľajová lesná železnica. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru a spôsob života v oblasti Kysúc z 19. storočia a prvej polovici 20. storočia.

Photo by wikimedia
Photo by wikimedia

Oravská Lesná

Nájdete tam zaujímavú železnicu, ktorá je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných železníc na svete a je tak unikátnou technickou pamiatkou. Pôvodne slúžila na zvážanie dreva. No dnes patrí medzi vôbec najobľúbenejšie turistické atrakcie na Orave. Vlaky tejto železnice odchádzajú na vyhliadkovú jazdu zo stanice Tanečník. Vyskúšajte si jazdu a určite to neoľutujete.

Autor: zaujimavysvet

Zdroj: Zaujímavý svet

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.