Opice nakazili vedci vírusom podobným koronavírusu kvôli tomu, aby sa pokúsili vyriešiť wuhanskú epidémiu. Podľa správ bolo na Blízkom východe vystavených respiračnému ochoreniu (MERS-CoV) viac ako 2 400 makakov. Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že tento konkrétny kmeň môže spôsobiť kašeľ, dýchavičnosť, horúčku a v niektorých prípadoch zlyhanie orgánov.

Vedci z American National Institute of Health (NIH) zistili, že experimentálna vakcína, ktorú vyvinuli (nazvaná remdesivir), sa ukázala ako účinná pri liečbe infikovaných zvierat. Postup prebiehal tak, že chorobou boli infikované 3 skupiny opíc. Tento výskum sa uskutočnil odborníkmi v USA. Jedna skupina opíc dostala vakcínu 24 hodín pred infikovaním sa MERS-CoV, zatiaľ čo iná dostala vakcínu 12 hodín po infekcii a tretia nedostala žiadnu. Všetky opice boli následne podrobené pozorovaniu po dobu šiestich dní a zistilo sa, že tie, ktoré boli liečené pred infekciou, nevykazovali žiadne príznaky vírusu. Ukázalo sa tiež to, že opice liečené 12 hodín po infekcii utrpeli menšie poškodenie pľúc a osud tých, ktoré neboli liečené, žiaľ nie je známy.

Vedci dúfajú, že ich spôsob liečby budú môcť následne vyskúšať aj v boji proti COVID-19 (koronavírus), ktorý zabil už viac ako 2 000 ľudí a infikoval okolo 75 000 ľudí po celom svete. Začiatkom tohto mesiaca čínske média oznámili, že už aj riaditeľ nemocnice vo Wu-chane zomrel po nakazení sa koronavírusom, resp. Covid-19 ako ho lekári označili. Liu Zhiming zomrel 17. februára.
Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.