Mysleli ste si, že hady dlhé viac ako 10 m, ktoré boli už viackrát znázornené aj vo filmoch, sú iba výmysel? Nuž, nie je to tak. Kedysi takéto obrovské hady naozaj žili. Dosahovali neuveriteľnú dĺžku, a to až 12-15 metrov. A čo viac, vážili okolo 1 100 kg. Tento druh hada je dnes známy ako Titanoboa. To, že naozaj existoval, zistili len nedávno – v roku 2009. 

titanoboa fotografia
Foto od Ryan Somma

Titanoboa ako najväčší suchozemský lovec

Druh hada s názvom Titanoboa žil v období paloecénu, približne 55 miliónov rokov dozadu. Tento had však nežil na planéte v dobe dinosaurov. Po ich vyhynutí sa tak stal najväčším suchozemským lovcom práve on. Titanoboa dokonca dokázal zožrať živého krokodýla alebo obrie korytnačky. Na korisť číhal vo vode a odtiaľ útočil na svoje obete, ktoré uškrtil.

Titanoboa vs dnešná Anakonda

Pre porovnanie, dnešný najväčší had na svete je Pytón mriežkovaný a takisto Anakonda tmavá. Anakondy dosahujú dĺžku maximálne 9 metrov a vážia okolo 300 kg. Takže v porovnaní s Titanoboa je to naozaj veľký rozdiel. Tento tajomný historický tvor bol dokonca dlhší ako napr. tyranosaurus.

Mali radi teplo

Obrí druh hada žil v Južnej Amerike. Veľmi dobre sa im darilo v teplom prostredí a aj vďaka nemu dosahovali takéto rozmery. V tom čase totiž bola v Južnej Amerike veľmi teplá klíma.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.