Ruská módna značka sa rozhodla bojovať s odpadom, ktorý sa nachádza nielen v uliciach Petrohradu. A ako zatočiť s odpadom lepšie ako tak, že ho zrecyklujete takýmto spôsobom? Značka spája príjemné s užitočným.

Ľudia zbierajú rôzny recyklovateľný odpad a spoločnosť z neho vyrába vkusné módne doplnky, ale aj školské potreby. Za túto svoju činnosť získala firma 99Recycle ocenenie za recyklačný projekt roka v rámci udeľovania cien za rok 2020 v Petrohrade. Ich práca je skutočne chvályhodná.

Vyrábajú obaly na notebooky, peračníky, batohy, tašky, skateboardy a dokonca aj bicykle. Je to viac ako skvelé zvlášť v tejto dobe, kedy sa udržateľnosť v móde stáva čoraz väčším problémom. Pri svojej tvorbe využívajú veľkú 3D tlačiareň, ktorá ako surovinu využíva plast.

Doteraz sa im podarilo vyzbierať už viac ako 70 ton odpadu, a to aj vďaka spolupráci s miestnymi neziskovými organizáciami. „Proces prípravy materiálov je komplikovanejší ako pri bežných materiáloch. Väčšinu času totiž zaberie príprava odpadu, pretože ich treba vyčistiť, vyrovnať či prezrieť ktoré plasty sú vhodné na ďalšie použitie,“ povedal dizajnérka spoločnosti.

Tvary a textílie vyrobené 3D tlačiarňou sú zošívané ručne a preto je každý jeden kus jedinečný. Spoločnosť sa okrem tejto činnosti venuje aj organizovaniu kurzov a prednášok o udržateľnosti a rôznych spôsoboch recyklácie, pretože skládky v Petrohrade sú oveľa horšie udržiavané ako v Európe a kultúra národa nie je rozvinutá tak, ako by mala byť.

 

Zdroj

Foto: 99recycle

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.