Top 10 nových druhov zvierat i rastlín, ktoré boli objavené v roku 2020

9967

Zem ešte stále nie je dostatočne preskúmaná o čom značí aj mnoho objavov v roku 2020. Vedci totiž objavili niekoľko nových druhov zvierat či rastlín. Okrem hadov, opíc, pavúkov či rastlín objavili najdlhšieho živočícha aký bol kedy objavený. Objavy boli zaznamenané naprieč celým svetom, a to od Bolívie, Madagaskare, Indiu, Irán až po Austráliu. 

Plazy

1 20

Himalajský štát nachádzajúci sa v Indii s názvom Arunáčalpradéš je v posledných rokoch miestom, ktorý je plný neobjavených tvorov. Najnovšie ide o zmiju obyčajnú s názvom Trimeresurus salazar. Tento názov si fanúšikovia Harryho Pottera hneď všimnú. V preklade to totiž znamená Salazarova zmija. Hada teda pomenovali po postave z čarodejníckeho filmu. Samci tohto druhu nočného hada majú na hlavách červeno-oranžový pruh.

Ďalší druh bol v priebehu roka objavený vo Vietname v provincii Ha Giang. Had žije v podzemí a na slnečnom svetle žiari v dúhových farbách. Achalinus Zugorum trávi však väčšinu svojho života v podzemí kvôli nedostatku fotoreceptorov v očiach. Vedci dokonca predpokladajú, že tento druh je starší ako ostatné druhy a domnievajú sa tak, že vďaka nemu sa teraz môžu dozvedieť oveľa viac o skorších štádiách vývoja hadov.

Primáty

2 14

V Mjanmarsku boji objavené až 4 nové populácie opíc druhu zvaného Popa langur. Predpokladá sa, že populácia Popa langur pozostáva už len z 260 jedincov, teda je to kriticky ohrozený druh. Takéto objavy nie sú ani zďaleka bežné a dávajú nádej, že populácia predsa len prežije.

Na Madagaskare zas žije druh myšieho lemura, o ktorom sa doteraz nevedelo. Microcebus jonahi je väčší ako ostatné jedince. Tieto živočíchy s červeno-hnedou kožušinou a bielym prúžkom pri nose žijú iba v suchých nížinných lesoch národného parku Mananara Nord na severovýchode krajiny. 

Pavúkovce

4 5

V najnavštevovanejšej chránenej oblasti na Sri Lanke bol objavený škorpión, ktorý meria 10 centimetrov. Našťastie tento obrovský škorpión z Yaly, ktorý bol pomenovaný po národnom parku Yala, nebodá.

V Iráne zas objavili pavúka, ktorého pomenovali Loureedia phoenixi a na hrudníku má červenú škvrnu. Je to prvý z podobných druhov, ktorý žije mimo Stredozemného mora. A aj keď vyzerá pomerne hrozivo, tak jeho dĺžka predstavuje len 8 milimetrov. Má pomerne pôsobivé správanie, keďže buduje spoločné hniezdo a nosí mláďatá iných pavúkov.

Oceán

5 5

Neďaleko Ningaloo našli najdlhšie zviera, aké kedy bolo doposiaľ objavené v oceánskych vodách. Ide o rúrovnika rodu apolemia, ktorý je dlhý 47 metrov. Tento tvor vyzerá ako lano a je tvorený takzvanými zooidmi, z ktorých každý má rôznu fyziologickú funkciu.

160 kilometrov severne od ostrovov San Benito narazil výskumný tím na nový druh vorvaňovcovitých veľrýb.

Rastliny a huby

3 7

V Škótsku našli tri huby z čeľade Cortinarius, ktorá uľahčuje rast a zdravie borovíc i dubov v lesoch. Sú to muchotrávky zvané webcap a sú typické tým, že spodná strana ich hlavičiek vyzerá ako rybie žiabre.

V púšťach Namíbie bol zas objavený vždy zelený ker, ktorý má odborný názov Tiganophyton karasense. Darí sa mu aj v podmienkach, v akých iné rastliny nevydržia a hynú. Nevadia mu teploty okolo 35 stupňov Celzia ani soľná pôda a existuje ich menej ako 1000.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre