Klimatická kríza spôsobila posun zemskej osi. Tento posun sa pripisuje topiacim sa ľadovcom, k čomu dochádza v dôsledku globálneho otepľovania. Doteraz si vedci mysleli, že posun osi dokážu ovplyvniť len prírodné faktory ako napríklad oceánske prúdy, no nie je to tak.

, Topiace sa ľadovce spôsobili za posledných 40 rokov posun zemskej osi
Foto od Wikimedia

Vedci zistili, že topiace ľadovce posunuli severný a južný pól. Za posledných 40 rokov sa obe tieto póly posunuli o 4 metre. Štúdiou dospeli k záveru, že zrýchlené topenie sa ľadovcov je hlavným činiteľom rýchleho polárneho driftu smerom na východ. Najnovšie zistenie naznačuje, že v minulosti existoval úzky vzťah medzi polárnym pohybom a zmenou podnebia.

, Topiace sa ľadovce spôsobili za posledných 40 rokov posun zemskej osi
Foto od Pixabay

V extrémnom prípade môže dôjsť k tomu, že ak sa severný a južný pól úplne posunú, môže sa napokon vytvoriť viacero pólov. Je známe, že v určitom okamihu mala planéta Zem v minulosti až osem pólov naraz. Ak by sa to však malo udiať opäť, tak predpokladá sa, že by to oslabilo ochranné magnetické pole Zeme až o 90%, pričom toto pole nás chráni pred škodlivým žiarením z vesmíru.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.