Klimatická kríza spôsobila posun zemskej osi. Tento posun sa pripisuje topiacim sa ľadovcom, k čomu dochádza v dôsledku globálneho otepľovania. Doteraz si vedci mysleli, že posun osi dokážu ovplyvniť len prírodné faktory ako napríklad oceánske prúdy, no nie je to tak.

Foto od Wikimedia

Vedci zistili, že topiace ľadovce posunuli severný a južný pól. Za posledných 40 rokov sa obe tieto póly posunuli o 4 metre. Štúdiou dospeli k záveru, že zrýchlené topenie sa ľadovcov je hlavným činiteľom rýchleho polárneho driftu smerom na východ. Najnovšie zistenie naznačuje, že v minulosti existoval úzky vzťah medzi polárnym pohybom a zmenou podnebia.

Foto od Pixabay

V extrémnom prípade môže dôjsť k tomu, že ak sa severný a južný pól úplne posunú, môže sa napokon vytvoriť viacero pólov. Je známe, že v určitom okamihu mala planéta Zem v minulosti až osem pólov naraz. Ak by sa to však malo udiať opäť, tak predpokladá sa, že by to oslabilo ochranné magnetické pole Zeme až o 90%, pričom toto pole nás chráni pred škodlivým žiarením z vesmíru.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.