Topiaci sa ľadovec v talianskej jaskyni odkrýva zaujímavé veci z čias prvej svetovej vojny. O tomto úkryte sa vie už dlhé roky, no bol zablokovaný okolitým ľadovcom. Odkedy sa však v roku 2017 začal topiť, vedci začali objavovať zaujímavé predmety.

Toto miesto sa nachádza neďaleko vrcholu hory Scorluzzo na severe krajiny a je vo výške približne 3 094 metrov. V priebehu takmer 4 rokov dokázali z jaskyne vybrať približne 60 metrov kubických ľadu a postupne sa tak začali odkrývať cennosti, ktoré tam boli neobjavené niekoľko desaťročí.

Stefano Morosini, historik a vedec uviedol, že nájdené artefakty ilustrujú veľmi zlý a ťažký život vojakov, a to či už ide o ich stravu alebo šaty. Navyše, podmienky v hore sú mimoriadne ťažké, keďže bežne je tam aj -40 stupňov Celzia. Tieto podmienky boli iba časťou ťažkostí, ktorým museli vojaci v jaskyni čeliť.

Ak sa pýtate akí vojaci v jaskyni prebývali, tak to boli Rakúšania, ktorí sa tam ukrývali pred talianskymi vojakmi. Rakúski vojaci sa veľmi snažili aj o to, aby bol tento úkryt neviditeľný nielen zdola, ale aj zhora. Vojaci nielenže bojovali proti iným vojakom, ale museli bojovať aj s extrémne ťažkými podmienkami, kde navyše každý deň hrozilo spustenie lavíny.

Vedci tam okrem artefaktov objavili dokonca aj telá mŕtvych vojakov s dokladmi, ktoré odhalili ich identitu. Stefano opísal toto miesto ako skanzen. V jaskyni doposiaľ našli približne 300 predmetov ako slamené matrace, mince, prilby, strelivo, noviny či oblečenie vojakov. Všetky veci budú uložené v múzeu prvej svetovej vojny v meste Bormio, ktoré bude otvorené v roku 2022.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.