Pas – relatívne jednoduchý, no dôležitý doklad, ktorý nám dovoľuje cestovať po svete. Slobodné cestovanie je zas niečo, o čo naši predkovia dlhé roky bojovali. Mali by sme svoje možnosti využiť, zvlášť ak sú tie možnosti také veľké, aké nám umožňuje práve slovenský pas. Ten totiž uzatvára rebríček desiatich najsilnejších pasov sveta. Prekvapivé? Pre nás určite. Japonci sú zas držiteľmi toho najmocnejšieho pasu na svete.

passport fotografia
Foto od geralt

Index cestovného pasu Henley, ktorý pravidelne ukazuje silu cestovných pasov, vydal svoju správu len nedávno. Japonsko sa nachádza na špici a ponúka bezvízový prístup až do 191 destinácií po celom svete. Na druhom mieste je Singapur (so skóre 190) a na treťom mieste Južná Kórea (so skóre 189). Nezaostávajú ani európske krajiny, ktoré majú silné postavenie vo zvyšku prvej desiatky, s Fínskom a Talianskom na 4. mieste, Španielskom, Luxemburskom a Dánskom na piatom mieste a Švédskom i Francúzskom na 6. mieste. Najväčším prekvapením je však umiestnenie Slovenska, náš pas skončil na 10. priečke, čo je skvelé.

Spojené arabské emiráty zas zaznamenali najvýraznejší posun, keďže za posledné desaťročie sa posunuli o 47 priečok vyššie, presnejšie na 18. miesto. Dominic Volek, vedúci juhovýchodnej spoločnosti Henley & Partners sa vyjadril takto: “Krajiny, ktoré prijímajú túto novú realitu globálnej mobility prosperujú, pričom ich pasy sú stále silnejšie a sloboda cestovania je vyššia.” Nuž a pozrite si ako dopadli ostatné krajiny.

passport fotografia
Foto od Sketterphoto
Toto je zoznam krajín s najsilnejším pasom na svete:

1. Japonsko (191 destinácií)
2. Singapur (190)
3. Južná Kórea, Nemecko (189)
4. Taliansko, Fínsko (188)
5. Španielsko, Luxembursko, Dánsko (187)
6. Švédsko, Francúzsko (186)
7. Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Írsko, Rakúsko (185)
8. Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nórsko, Grécko, Belgicko (184)
9. Nový Zéland, Malta, Česká republika, Kanada, Austrália (183)
10. Slovensko, Litva, Maďarsko (181)

Pasy krajín, ktoré sú naopak na konci rebríčka:
100. Severná Kórea, Sudán (39 destinácií)

101. Nepál, Palestínske územie (38)
102. Líbya (37)
103. Jemen (33)
104. Somálsko, Pakistan (32)
105. Sýria (29)
106. Irak (28)
107. Afganistan (26)

, Toto je 10 najsilnejších pasov sveta, pričom v rebríčku sa ocitol aj ten slovenský!
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.