V dôsledku pozemkových rozdielov, vojen, zmien vo vláde, nezávislosti alebo zjednodušenia výslovnosti, sa niektoré krajiny rozhodli zmeniť svoj názov. Niektoré z nich to urobili pred mnohými rokmi, a preto ich poznáte pod súčasným názvom, pričom starý možno ani nepoznáte. Iné to zas urobili len nedávno a stále je pre nás náročné používať nový názov. Proces úpravy názvu krajiny však vôbec nie je jednoduchý. Napriek tomu sa však rôzne štáty sveta odvážili urobiť to a ktoré sú to?

Holland sa zmenilo na Netherlands

Ako spôsob zjednotenia všetkých provincií, ktoré sú súčasťou Holandska a tiež kvôli  marketingu, sa dva regióny, ktoré mali názov Južný Holland a Severný Holland, od januára 2020 volajú rovnako ako ostatné, teda Netherlands (po slovensky Holandsko). Holland už  neexistuje aj preto, že sa rozhodli vynechať zástupný názov, aby zmenili imidž krajiny. Od začiatku tohto roka používajú ministerstvá, univerzity, veľvyslanectvá a firmyiba oficiálny názov krajiny. 

Cejlon sa zmenil na Srí Lanka

Kedysi Cejlón, dnes Srí Lanka. Názov Cejlón dali krajine Portugalčania, keď ho objavili v roku 1505. Neskôr sa stal súčasťou Britského impéria a v roku 1948 získal nezávislosť. K zmene názvu však došlo až výrazne neskôr. V roku 2011 bol ostrov oficiálne pomenovaný Srí Lanka.

Macedónska republika sa zmenila na Severné Macedónsko

Macedónsko zmenilo svoj názov na Severné Macedónsko vo februári 2019. Hlavným dôvodom zmeny názvu bol plán stať sa súčasťou NATO a tiež sa odlíšiť od svojho suseda, teda Grécka, v ktorom sa nachádza región s názvom Macedónsko. Obyvatelia sa naďalej nazývajú Macedónčanmi a úradný jazyk zostal rovnaký.

Česká republika sa zmenila na Česko, alebo Czechia

V snahe uľahčiť pomenovanie krajiny na športových podujatiach a ako marketingové úsilie spoločností vo zvyšku sveta, skrátila Česká republika v apríli 2016 svoj názov na Czechia. O opatrení sa diskutovalo 20 rokov až nakoniec sa rozhodli skrátiť názov tak, aby sa vyslovoval jednoduchšie v každom jazyku, najmä v angličtine, francúzštine, ruštine, čínštine, španielčine a arabčine. Oficiálnym názvom aj napriek tomu je stále Česká republika.

Svazijsko sa zmenilo na Eswatini

V apríli 2018 kráľ Svazijska vydal vyhlásenie, že názov krajiny sa zmení na Eswatini. Táto úprava neprekvapila obyvateľov, pretože to bol názov, ktorý už používali. Eswatini je iba preklad Svazijska do miestneho jazyka, čo v skutočnosti znamená „Svazijská krajina“. Okrem toho bolo staré meno mätúce, pretože si ho mnohí mýlili zo Švajčiarskom.

Alto Volta sa zmenilo na Burkina Faso

Na oslavu dvadsiateho výročia svojej nezávislosti bola republika Alto Volta premenovaná na Burkina Faso. Zmena sa uskutočnila v roku 1984 spolu so zmenou vlajky a štátnej hymny. Predchádzajúci názov vychádzal z jednej z hlavných riek v regióne.

Barma sa zmenila na Mjanmarsko

V roku 1989 bola vojenská vláda krajiny rozhodnutá zmeniť názov z Barmy na Mjanmarsko s cieľom zachovať spôsob, akým sa píše v miestnom jazyku: Myanma. Nie všetci však s týmto rozhodnutím súhlasili. Z tohto dôvodu niektoré časti sveta stále trvajú na označení tejto ázijskej krajiny ako Barmy.

Siam sa zmenil na Thajsko

K tejto zmene došlo v roku 1939 a vykonal ju kráľ, ktorý v tom čase v krajine vládol. V miestnom jazyku sa Thajsku hovorí „Prathet Thai“, čo znamená „krajina slobodných ľudí“. Vzdávajú tým hold prvým osadníkom, ktorí tam prišli z Číny hľadať slobodu.

Nemecká juhozápadná Afrika sa zmenila na Namíbiu

Keď sa krajina stala nezávislou od Nemecka, bola premenovaná na Namíbiu. Stalo sa tak v roku 1990. Neskôr sa zmenili aj názvy miest a regiónov, ktoré boli v nemčine. Občanom sa zmena príliš nepáčila, pretože už boli oboznámení so starými názvami.

Cape Verde sa zmenilo na republiku Cabo Verde

Toto bola tiež nedávna zmena názvu Kapverdských ostrovov, ktorá sa uskutočnila v roku 2013. Názov krajiny je teraz republika Cabo Verde alebo jednoducho Cabo Verde (po slovensky Kapverdy), ako ju v roku 1444 nazvali portugalskí námorníci, ktorí ju vtedy takto pomenovali.

Írsky slobodný štát sa zmenil na Írsko

V roku 1937 sa írsky slobodný štát, s cieľom odstrániť všetky svoje väzby so Spojeným kráľovstvom (s ktorým táto krajina viedla tvrdú vojnu 2 roky), stal Írskom alebo v miestnom írskom jazyku – Éire.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.